A misztika doktora: Avilai Nagy Szent Teréz

1515-ben, Avilában született. 19 éves korában lépett az ottani kármelita rendbe. Igazi "megtérését" 1555-ben élte át, amikor az Üdvözítőt látta megostorozva. Elhatározta, hogy mindig a legtökéletesebbet igyekszik tenni, és a szabályokat leghűségesebben megtartani. Ez vezette rendjének a régi szigorúságban való megreformálásában.
Már a szülői háztól is nagy irodalmi műveltséget hozott magával, ezt kamatoztatta vallásos műveinek megírásában klasszikus spanyol nyelven.
Nagy szervező tehetség is volt, az egyház legjelentősebb női szentjei közé tartozik, a "misztika doktora" néven is emlegetik.
"Szeresd Uram azokat, akik Téged nem szeretnek, fogadd be azokat, akik nem zörgetnek isteni ajtódon! Gyógyítsd meg azokat, akik nem törődnek lelki betegségükkel. Szánakozzál azokon, akik nem szánják önmagukat, és mivel ők nem akarnak hozzád menni, jöjj el Uram, Te hozzájuk!"