friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

DOMOKOS ZITA: NAGYANYÓKA MESÉJE

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy Nagyanyó, aki pont olyan nagyanyó volt, mint valamennyiünk nagymamája. Pici volt és hajlott hátú, bár azt mesélték róla, hogy fiatal korában magas volt és karcsú. De hát mese, mese, meskete – bizonyára így is volt.
Ennek a nagyanyónak hét fia volt és hét lánya, és valamennyi gyerekének szintén hét fia volt és hét lánya, ami azt jelenti, hogy összesen százkilencvenhat unokája volt.
Valamennyien tömbházban laktak, ami azt jelenti, hogy összesen tizenöt blokkban laktak, majd amikor a gyerekek gyerekei is felcseperedtek, megnősültek, férjhez mentek, nekik is gyerekeik születtek, összesen kétszáztizenegy tömbházban laktak, ami annyit tesz ki, mint a főváros legeslegnagyobb lakónegyede.
Hát ez a nagyanyóka mindennap másik unokáját látogatta meg, csak vasárnaponként maradt otthon. Így összesen százkilencvenhat napot töltött az unokáinál egy évben, márpedig tudjuk, hogy egy év háromszázhatvanöt napból áll, amiből ötvenkettő vasárnap. Így telt el kétszáznegyvennyolc nap az évből. Maradt még száztizenhét nap, amiből tizennégyet a gyermekeivel töltött, százhárom napjáról pedig senki sem tudta, hogy olyankor mit csinál.
Ezen a százhárom rejtélyes napon hiába keresték nagyanyókát a gyermekei, az unokái, sohasem találták otthon.
Csakhogy ez a százhárom nap nem egyfolytában telt el, nem ám, mert akkor azt hitték volna, hogy nagyanyó elveszett. De egyik nap nem találták, másik nap pedig megjelent valamelyik unokájánál.
Hiába ült össze tizennégy gyermeke, majd százkilencvenhat unokája is tanácskozni, hogy leshetnék ki Nagyanyóka titkát. Hiába volt minden kíváncsiságuk, minden agyafúrtságuk, Nagyanyóka úgy eltűnt előlük ezen a bizonyos százhárom napon, mintha a föld nyelte volna el. Csak annyit vettek észre, hogy egyik ilyen napon egy szép tarka tehén legelészett békésen Nagyanyóka háza előtt; a másik ilyen napon meg egy egész ágyás viola illatozott a bejárat mellett, amely azelőtt sohasem volt ott; és a következő alkalommal sem találták. Mindent beborított a viola csodálatos illata, és bár nem találták meg Nagyanyókát, mégis nyugodtan tértek haza, még csodálkoztak is rajta, hogy lehet, hogy nem nyugtalankodnak jobban Nagyanyóért.