Dr. György Attila: A pusztába kiáltó szava

A pusztába kiáltó szava
"A pusztába kiáltónak a szava:
Készítsétek az Úr útját!"
(Iz, 40, 3)

Első találkozásunk a lelkiismeretünkbe kiáltó prófétával azt a látszatot kelti, hogy Keresztelő János és Jézus egyénisége valahogy nem illik össze. Igaz, Jézus is mondott korholó beszédeket, de nem ez jellemzi alapállását. Ezzel ellentétben Keresztelő Jánosban az Ószövetség prófétája szól, keményen, félelmetesen sürgetve a lelki megújulást. Fontos feltétele ez a Megváltó várásának és nem véletlenül került bele az evangélium prológusába a bűnbánatra való felszólítás. Ilyenkor adventben a bűnbánat lila ruhájába öltözik a liturgia, de a bánat nem egyetlen útitársa zarándokéletünknek. Testvérként nyújtja kezét az öröm felé, amelynek meg kell születnie a megtisztulás, a különb emberség felé törő odafordulás lendületéből. A keresztény bánat nem önsanyargató magatartás, hanem párosul azzal az örömmel, amely eltemetett bűneink nyomában fakad. A bűnbánatban nemcsak múltunkat síratjuk, hanem az előttünk megnyíló új jövő felé fordulunk.
György Attila