Dr. Freund Tamás: Az emberi agy és a céltalan információhabzsolás

Nagy szerencsénkre ez a belső világ fejleszthető. Erre szolgál például az általános- és középiskolákban az erkölcsi-etikai, avagy a művészeti nevelés. A művészetek bármelyik ágának megismertetésével és segítségével katartikus élmények sorához lehet juttatni a fiatalokat, fokozva érzelemgazdagságukat. Mindezen túl azonban az is alapvető feltétel, hogy az agynak legyen ideje társítani a belső világ impulzusait az információ téglákhoz. Magyarán célszerű elkerülni az információk válogatás nélküli hajszolását.
Meggyőződésem, hogy a gimnáziumi évek alatt dől el minden. Fontos az érzelemvilág gazdagítása például a művészeti oktatás révén, a megismerni vágyás mint motiváció és az erkölcsi, etikai nevelés. Kérdés, léteznek-e olyan művésztanárok, akik képesek katartikus élményhez juttatni a gyerekeket, érzelemvilágukat gazdagítani, vagy a tinédzserek csak röhögni járnak be az énekórára. S ha már kellően gazdag az érzelemviláguk, akkor ez megismerni vágyással társul-e, motiváltak-e, hogy új tudást szerezzenek és alkossanak, vagy ez az érzelemgazdagság a túlzott emocionalitás irányába megy el, ami akár a túlérzékenyégből fakadó alkoholizmus, drogfüggés, önrombolás felé is elviheti a fiatalokat. A megismerni és alkotni vágyás csíráját kell elültetni a fiatalokban. A pedagógusok nálam jobban tudják, hogy mi ennek a receptje. Az már más kérdés, hogy be lehet-e futni Magyarországon tudományos karriert. Ez lehetséges, de előbb el kell menni külföldre, mint egykor a céhlegények. Majd minden tapasztalatot hazahozni! Nemcsak a szakmait, technológiait, hanem a nyelvtudást is. Sok tehetséges kutató azért nem képes színvonalas pályázatot írni, mert nem beszéli megfelelően az angolt. A bírálók elvesztik a kedvüket, türelmüket egy borzalmas angolsággal megírt pályázattól. Sőt elő is kell tudni adni a leírtakat nagy plénum előtt, és képesnek kell lenni érvelni és válaszolni is egy vitában. Ezt ideális esetben tanulmányutak során kell elsajátítani tapasztalt, angol anyanyelvű kollégáktól. Kapcsolati hálót is ily módon lehet kiépíteni. Az indulás nehéz, de kell hozzá a külföldi alapozás tanulmányúttal.
Céltalanul nem szabad információt habzsolni! Ha nincs meg valaminek az elolvasásához a kellő érzelmi viszonyulás és motiváció, akkor azt nem kell elolvasni. Nem kell kalandozni összevissza az interneten, és a tévé ne menjen csak úgy a háttérben! Ezek az érzékszervi információk tudat alatt is teleírják agyunk átmeneti memóriatároló régióit, amit aztán már nem képes felhasználni a tudat.
Az inetrnetről az információt szerezzék be a fiatalok, de előre kitalált céllal. Ne vesszenek el felületes szörfölgetésben! A háttér hírműsor hallgatása ugyanez, vagy a metrón hallgatott zene. Mind káros! Nem szabad az agyat állandóan érzékszervi információval terhelni.
Ha valaki konkrét, érzelmileg megalapozatlan cél nélkül kezd szörfölgetni az interneten, abban az esetben egy idő után nemcsak belevész a világhálóba, de agyában teleírja az átmeneti tárolásra használatos területeket teljesen haszontalan és felszínesen raktározott információkkal.
Ezekből a habzsolt ismeretekből nem valószínű, hogy kreatív gondolatok keletkeznek. Ellenkezőleg, csak a frusztráltság fokozódik, tartóssá válik a stressz és fennáll a veszélye a lelki elsivárosodásnak.