friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

Dr. György Attila: A megbocsátás

Közismert tény, hogy századunk elégtelenre vizsgázott a békéből, a szeretetből. Hiányzik a békejobbot nyújtó kéz, a megbocsátó szív, a szeretet mások felé forduló lépése. Annak idején megdöbbenve értesült a világ, hogy a Cortergán nevű gyógyszer milyen fejlődési rendellenességet okozott a magzatok életében. Amelyik anya ezt a fájdalomcsillapítót szedte. Sokszor kéz vagy láb nélküli gyermeket hozott a világra. Valami ehhez hasonló Cortergán-jelenség figyelhető meg a mai emberiség életében is. Erkölcsi életének megromlása következtében hiányzik az a kéz, amely átvenné az evangélium szeretetüzenetét. Hiányzik az a láb, amellyel elindulhatnánk a megbocsátás és a béke áldott útján. Mennyi szellemi értelemben vett Contergán-ember él közöttünk! Ezért késlekedik Isten békességes országának eljövetele.
Tréfának is beillő történet. Amikor XVI. Gergely pápa Ancona városát kiközösítéssel büntette, az erről szóló pápai bullát érdekes fogadtatásban részesítették. Közölték tartalmát  a város lakóival, majd ünnepélyes körmenetben a város főterére vitték és egy léggömbre kötve a magasba ezzel a felirattal: Adjátok vissza Istennek, ami az Istené! A tenger felé fújó szél hamarosan elsodorta a bullát.
Vajon mire emlékeztet ez a történet? Amit Pál apostol is hangsúlyoz, amikor arról beszél, hogy Isten eltörölte, a keresztre szegezte adóslevelünket. Isten irgalma mindig kész arra, hogy a megbocsátsá léggömbjén bűneink terhét elszállítsa, szeretetének tengerében eltemesse.
Krisztus követése tehát arra kötelez minket keresztényeket, hogy igyekezzünk legyőzni ellenséges érzelmeinket és olykor jogos haragunkat a megbocsátás medrébe terelni. Ez tagadhatatlan komoly akarati erőfeszítést igényel. Gondoljunk azonban saját bűneinkre, irgalmasságra szoruló állapotunkra. Ilyen értelemben írja Reinhold Schneider német költő: „Minden bűn kegyelemmé válhat; talán ezért is van olyan sok bűn a világon.” A  megbocsátó szeretet és az őszinte bánat vájja azt az árkot, amelyen a békét teremtő kegyelem betér a szívünkbe.

Ahol jelen van az Isten, ott az emberek testvérek lesznek. Ahol az emberek testvérként szeretik egymást, ott megjelenik az Isten.

Előző oldal    Vissza az Elmélkedések oldalra