friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

Dr. György Attila: A tett igene

Az immel-ámmal teljesített igen megalázza a kérelmezőt és az adakozót is megfosztja a nagylelkűség erényétől. Az is nyilvánvaló, hogy az Istenhívő ember mindig a hálaadás embere. Jól tudja, hogy élete és mindene Isten ingyenes ajándéka. A természet ezer és ezer ajándékát megtetézte azzal, hogy saját Fiát küldte hozzánk. Ma is eljön minden szentmisében, amit nem ok nélkül nevezünk Eucharisztiának, azaz hálaadásnak. Mindig a hála érzésével kell az Úr asztalához járulnunk, hogy átvegyük igéjének és szent testének kenyerét. Az is nyilvánvaló, hogy Istennek adott igenünk azáltal lesz igazán értékessé, ha átjárja szeretetünk fénye és melege. Jól tudjuk, hogy a házasságkötésnél kimondott szeretetvallomás érvénytelen, ha kényszerűségből, ha félelemből történik. Arról is rendelkezünk bőséges tapasztalatokkal, hogy a hatalom méltatlan birtokosai, a zsarnokok sokszor erőszakkal csikarják ki igenünket. Isten azonban tiszteli szabadságunkat és sohasem tesz ilyesmit. Csak akkor fogadja el igenünket, ha önként, vidáman, hálával és szeretettel ajánljuk fel Néki. Csak az önkéntes engedelmesség egyeztethető össze emberi és keresztény méltóságunkkal.
A Biblia első lapjain olvasunk arról, hogy milyen hatalmas, teremtő erő Isten "legyen" szava. A világmindenség Isten szerető, teremtő szavára keletkezett. Ehhez hasonló hatalomban részesedünk mi, emberek is. Gondoljunk többek között arra, hogy Mária Istennek mondott igene tette lehetővé a megtestesülést, Jézus közénk jövetelét. Ez folytatódik minden ember életében, aki igent mond Isten kopogtató jelentkezésére. Jézus megígérte, hogy minden igent mondó hívének otthont készít Atyja országában. Ám ennek az otthonnak berendezéséről nekünk kell gondoskodnunk. Nem világrengető hőstettekkel, hanem Isten akaratának, kötelességeink hűséges teljesítésével. Azon sem szabad meglepődnünk, ha Isten sok olyasmit eltávolít életünkből, ami akadályozná akaratával történő azonosulásunkat. Ezt is hittel kell fogadnunk és nem szabad a keresztutakon sem visszavonnunk istennek adott igenünket. Valljuk mi is a költővel:

"Amit buzgón építettem,
Isten szelíden lebontja;
hogy mennybe láss, ezért teszem,
ez szívemnek legfőbb gondja."
                                            (Eichendorf)

Előző oldal    Vissza az Elmélkedések oldalra