DR. GYÖRGY ATTILA: NAGYSZOMBAT

Azt a három napot, amit Jézus holtteste a sírban töltött Isten "türelmetlen" szeretete ugyancsak megrövidítette. Péntek délután történt a temetés és a húsvét hajnaláig tartó idő három nap töredékéből adódott össze. Szerető sietséggel lépett ki Jézus sötét sírjából, hogy tanítványainak szomorúságát mielőbb örömre változtassa.
Ennek ismeretében nem csodálkozhatunk, ha Egyházunk, mint Krisztus szerető jegyese, már nagyszombaton megünnepli a halálon aratott győzelmet. Nem véletlen tehát, ha már ma este megszólalnak a nagycsütörtökön elnémult harangok, ha örvendező alleluját éneklünk és a föltámadást hirdető angyallal mondjuk: Föltámadt, nincs itt! Olyan örömhír ez, ami eddig csak a mesék birodalmából zengett felénk. Jézus azonban nem Csipkerózsikaként feküdt a sírjában, hanem valóságos halottként.
A valóságos halálból lép át a valóságos élet világába és megdicsőült testével hirdeti húsvéti diadalát. Egykor a betlehemi barlang szája azt kiáltotta világgá, hogy halandó emberségünket magára öltötte Isten Igéje. A húsvéti sír szája azonban ennek az emberségnek öröklétbe öltözését hirdeti. Amint ugyanis értünk született, éppen úgy értünk halt meg és értünk támadt fel. Saját példájával hitelesítette ígéretének reánk is vonatkozó beteljesülését: Aki bennem hisz, ha meghal is, élni fog.