friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

Dr. Kerényi Lajos: 80 éves a templomunk

Szenvedést és Szenvedőt Ünnepelünk

Amikor András apostolt elfogták, a helytartó X alakú keresztet készíttetett, hogy arra feszítse a szentet. Mikor Szent András megpillantotta a keresztet, már messziről kiáltotta: „Üdvözlégy szent kereszt! Jóságos kereszt! Dicsőségbe és szépségbe öltöztettek az Úr tagjai. Régóta vágyódom utánad, hűségesen szeretlek, szüntelenül kerestelek, most végre rád talál a vágyódó lélek. Végy el engem az emberek közül, és adj vissza mesteremnek. Hadd nyerjen vissza teáltalad, amit általad váltott meg.”
Hogyan lehet mindezt megérteni? Hiszen oly elkeserítő a szenvedés. Szent András életrajzában van egy csodálatos megjegyzés: „ A kereszttől, a rá váró szenvedéstől megremegett Jézus is. De mégis akarta, mert diadalának, lelkeket vonzó és megmentő erejének titka a kereszt, a szenvedés. Ezt is megtanulta tőle Szent András Apostol.”
Megkérdezzük Szent Kereszt felmagasztalásának gyönyörű ünnepén Jézust: Nekünk mit tanítasz a szenvedésről?  Hiszen megrettentél, amikor pár nappal elfogásod előtt így kiáltottál fel: „Ments meg engem Atyám attól az órától.  De hiszen - folytattad - éppen azért az óráért jöttem”.  Majd később folytattad: „Amikor majd felemelnek a földről /a kereszttel/ mindeneket magamhoz vonzok”. Vagyis a Te szenvedésed lesz az emberiség bűneinek kiengesztelője. A Te szenvedésed bűnöket töröl, mennyországot nyit, örök, elveszíthetetlen boldogságot szerez.
E nagy jubileumi ünnepünkön, amikor is immár 80 éve tiszteljük templomunkban a nagy Szenvedőt, szeretnők megtanulni a kereszt titkát Jézustól és Szent Andrástól. A hitleri haláltáborban vértanúságot szenvedett Edith Stein (Szent Benedikta nővér) sokat megértett e titokból. Így elmélkedik: „A kereszt terhe, melyet Krisztus magára vett: az emberi természet elfajzása minden velejáró bűnnel és szenvedéssel együtt, amely az emberiséget sújtja. A keresztút értelme, hogy elvegye ezt a terhet a világból. Az Üdvözítő nincs egyedül a keresztúton. Mindazok, akik az idők folyamán nehéz sorsukat a  szenvedő Üdvözítőre gondolva hordozták és hordozzák, vagy önként vállalt vezekléseket végeztek és végeznek, eltörölnek valamit az emberiség hatalmas adósságtömegéből” /a  kereszt lábánál/.
Szükséges, hogy ebből a Szent Kereszt templomból, ahol két kis szilánk is található az igazi keresztfából, hatalmas erő áradjon és sugározzon a világra. Szívesen jöjjünk ide, hogy átvegyük és tovább sugározzuk a kereszten vérző Jézus megváltói erejét. A szenvedő Jézus szinte könyörög nekünk: lennél szíves segíteni a megváltásban! Igenis, Jézus! Segítünk! Zokszó és morgolódás nélkül felvesszük keresztünket.

Vissza az Elmélkedések oldalra