Dr. Kerényi Lajos: A manipulált ember képtelen a megtérésre

Napjainkban világveszéllyé vált a manipuláció. Ez azt jelenti, hogy az ember egyre inkább kísérleti tárggyá válik. Statisztikai adatok tartalma, precíz tervekhez szükséges kellék, és nem egyén. A mai embernek egyre kevésbé van saját állásfoglalása, mert szinte mindent szájába rágnak a tudomány, az iskola, a propaganda, a közvélemény, az életszínvonal stb. eszközeivel. Mindent kiszámítanak, előre megterveznek, mesterséges szükségleteket teremtenek, mindent megmagyaráznak. Gondolkodni alig van idő, mert ha más nem, a televízió vagy más betervezett program elvon az egyéni kezdeményezéstől. Így aztán szinte észre sem veszi az ember, hogy nem szabad személy többé.
Ennek a jelenségnek egyik legnagyobb veszélye, hogy a manipulált ember képtelen a megtérésre! Már amolyan krisztusi megtérésre, amiről Pál apostol azt mondja, hogy legyünk új teremtmények!
A szekularizált, immanens, elanyagiasodott világban hamar elfogynak az egyént érintő ideák (mert minden a társadalom jövőjét célozza!), így az egyén géppé alacsonyodik. Már nem tervezi önmagát, nincs sejtelme jövő állapotáról, nincs „jövőbe vetett énképe”.
Ez rettenetesen nyomasztó jelenség, mégis itt az a pont, ahol az igazi keresztény családok teljesíthetik hivatásukat, amikor is kivonják a családtagokat a manipuláltság megrekedt állapotából, megfelelő légkört teremtenek és a gyermekek és egymás elé eszményeket élnek, amelyek távlatokat nyitnak az egyén szabad kibontakozása felé.