friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

Dr. Kerényi Lajos: A szőlőmunkásokról szóló példabeszéd

"A mennyek országa hasonlít a gazdához, aki kora reggel kiment, hogy munkásokat fogadjon szőlőjébe. Miután napi egy dénárban megegyezett a munkásokkal, kiküldte őket a szőlőbe. A harmadik óra körül megint kiment, s látta, hogy mások is ácsorognak ott tétlenül a piacon. Megszólította őket: Menjetek ki ti is a szőlőmbe és majd megadom ami jár nektek. Azok ki is mentek.  A hatodik és kilencedik órában újra kiment, s ugyanígy tett. Amikor a tizenegyedik óra tájban is kiment, megint talált ott ácsorgókat. Megérdezte tőlük: Mit ácsororogtok itt egész nap tétlenül? Nem fogadott fel minket senki - felelték. Menjetek ki ti is a szőlőmbe - mondta nekik.
Amikor beesteledett, így szólt a szőlősgazda vincellérjéhez: Hívd össze a munkásokat, és add ki bérüket, kezdve az utolsókon az elsőkig. Jöttek tehát, akik a tizenegyedik óra tájban állatk munkába, és fejenként egy dénárt kaptak. Amikor az elsők jöttek, azt hitték, hogy ők majd többet kapnak, de ők is csak egy-egy dénárt kaptak. Amikor átvették zúgolódni kezdtek a gazda ellen. Ezek az utolsók csak egy órát dolgoztak - mondták -, s ugyanúgy bántál velük, mint velünk, akik viseltük a nap terhét és hevét. Barátom -  felelte egyiküknek -, nem követek el veled szemben igazságtalanságot. Nem egy dénárban egyeztél meg velem? Fogd ami a tied, és menj! Én az utolsónak annyit szánok, mint neked. Vagy nem tehetem a sajátommal azt, amit akarok? Rossz szemmel nézed, hogy jó vagyok? Így lesznek az utolsók elsők, az elsők meg utolsók."
Máté, 20, 1-16.
Isten az ilyen mesterkedéseket egyáltalán nem nézi jó szemmel. Aki a munkások bérét visszatartja, nem fizeti ki, égbekiáltó bűnt követ el - tanítja az erkölcsteológia. Istenem, mennyi az ilyen égbekiáltó bűn manapság! Mennyi a kapzsi, szívtelen, csak önmagával törődő, szegényt, elgyengültet eltaposó kártevő!
A mai evangéliumban Jézus más magatartást mutat a megromlott emberiségnek. Ez a magatartás igazságos, megértő, ugyanakkor jóságos. Az isteni szőlősgazda a reggel felvett munkásoknak este bőven megfizet. A nettó egy dénár abban az időben egy napra bőséges megélhetést biztosított. A munkások boldog örömmel fogadták az ígéretet munkakezdéskor. Meg is kapták a közös megállapodás szerinti összeget.
Akkor szólalt meg bennük az irigy, kapzsi, igazságtalanul ítélő lelkület, amikor a később jövőknek ugyanannyit adott a gazda. Neki úgy tetszett, hogy a sajátjából nekik is egy dénárt ad. Amazoknak felborult a lelki békéjük, és az irigység "ember alattivá" alázta őket. Veszekedni, követelődzni kezdtek. Megbotránkoztak. Ez nem igazság! - lázadoztak.
A gazda félreérthetetlen választ adott: - "Nem tehetem az enyémmel azt, amit akarok?" A ti szemetek álnok, mert én jó vagyok? Vegyétek tudomásul: én azon könyörülök, akin könyörülök. Kik vagytok, hogy engem számon kérhettek? Nem történt veletek igazságtalanság.
Ha valaki szebb, mint mi vagyunk, netán okosabb, tehetségesebb, ha az életben kevesebb szenvedést kap, ha több sikert ér el, vagy úgy véljük, több kegyelem az osztályrésze, már nyugtalankodunk. Ezt a nyugtalanságot irigységnek nevezik. Az Úr nekünk is üzeni: Ne legyen a szemed álnok! Legyél nyugodt! Te is megkapod az üdvösséghez elégséges kegyelmet. Gazdálkodj jól a neked juttatott talentumokkal és kamatoztasd őket.
A török Ali Agcának 1981-ben kétmillió német márkát ígértek, ha megöli a pápát. II. János Pál e merénylet után huszonhárom éven keresztül félelem nélkül, ingyen hirdette Jézust, és megbocsájtott merénylőjének. Roger testvér hetven éven keresztül Jézusnak adta életét. Mindenről lemondott, és szerényen, szegényen gyógyította a világot. Ingyen! És ő lett a leggazdagabb. Kilencven éves korában megkapta a vértanúság dicső koronáját.
Próbáljuk meg az Úr gondolatait észrevenni, mert azok igen sokszor mások, mint a mieink! És biztos, hogy jobbak azoknál.
Pár hónapja meglátogattam vidéken lakó unokaöccsémet. Könnyes szemmel közölte, hogy az üzem, ahol évek óta dolgozott, nem fizeti ki a hónapok óta elmaradt bért sem neki, sem sok száz munkatársának. Nem sokkal ezután felhívott telefonon és elmondta, hogy mindannyian utcára kerültek, egyetlen fillér nélkül. Szegény ezt követően szívinfarktust kapott. Hónapok múlva a sajtó hírül adta, hogy e külföldi cég emberei drága jachtokat és autókat vásároltak az ellopott pénzen.