Dr. Kerényi Lajos: A világot csak szeretettel lehet felépíteni

Elhivatottság, hit, szeretet és figyelem, melyek segíthetnek az emberiség problémáin. Lajos atya élete nem volt könnyű, munkájáért sokáig üldözték, de hite és lendülete által sokakon segített és segít ma is.

Kerényi Lajos atyával a Szent Kereszt Plébánián találkoztam, ahol immár 35 éve dolgozik. Munkásságával mára erős közösséget épített és még most, a 85. életévében is aktívan foglalkozik a közösség életével, neveli és oktatja a fiatalokat, és hetente három-négy napot kórházi betegek látogatásával tölt.
Egy látomás, ami a papi pályára vezette
Lajos atya 1927-ben, Almásfüzitőn született, egy gyártelepen, vasutas családba. A telepre a szomszédos faluból járt át egy pap misét tartani. Kilenc évesen, ministránsként egy csodában volt része. Látomásában nem a pap jött be a kápolnába, hanem maga Jézus, aki egyenesen ránézett és azt mondta, ma te fogsz nekem ministrálni. Ez az élmény vezette őt a papi hivatás felé és ez segítette a háború nehéz pillanataiban is.
Tanulmányait a tatai piaristáknál folytatta, azonban 18 évesen, az érettségi előtti évben elvitték katonának. A frontra került és ott harcolt, míg fogságba nem esett. Beszélgetésünk során többször hálát adott azért, hogy ezekben az időkben nem kellett senkit sem megölnie. A Szovjetunióba vitték egy szénbányába, ahol ő volt a 93-as számú hadifogoly. Hite még a nyomorban sem hagyta el, néhány társával együtt többször visszalopták a nyakukban hordott keresztet és azt viselték, a felszíni munkákon is. Meghatva mesélte, hogyan futottak hozzájuk a szegény, beteg gyerekek a kereszt láttán és hogyan dicsőítették Jézust. Sőt, elmesélte, hogy még felnőttek és katonák is tettek nekik titokban hitvallást, ami az erősen ateista környezetben rendkívül veszélyes volt. Végül vérhassal és egyéb betegségekkel tért haza, ahol felgyógyulva újra elvégezte a gimnázium utolsó évét és sikeresen leérettségizett. Ezután a piaristáknál végzett summa cum laude. A tanulmányai alatt elért sikerei megerősítették hitében és segítettek neki a háború okozta megrázkódtatások feldolgozásában. A háborús évek tapasztalatait ma egy Ady idézettel írja le: „Nem bírom már harcom vitézül, Megtelek Isten-szerelemmel”.
Több száz feljelentés, állandó üldözés
Miután megkezdte papi hivatását az ávósok üldözni kezdték. Néhány évente áthelyezték, rendszeresen feljelentették és néhányszor még a börtönt is megjárta. Két fő bűne volt: a fiatalokkal és a betegekkel való foglalkozás. Lajos atya azonban hamar felfedezte üldöztetésének előnyét, az egész országot bejárva, az új helyeken mindig óriási lendülettel vetette magát a munkába és közben megismerte azt a rendkívüli tehetségét, ahogy a fiatalokkal tud bánni. Ez alatt az idő alatt a hitet és az eszményeket így még több helyre eljuttathatta. Önéletrajzi könyvének címét is ez az időszak ihlette: Adj nekem lelkeket, Uram! A gyerekek mindenhol rajongtak érte és ő munkáját szeretettel és szenvedéllyel végezve hitet adott nekik egy olyan rendszerben, ahol az „ideológia” ezt nem engedte.