Dr. Kerényi Lajos: Advent

Egy 16 éves tanítványom az elmúlt év adventjén ezt a házi feladatot olvasta fel hittanórán a Szent Margit Gimnáziumban: „Képzeljük el magunkat egy szénbánya több száz méteres mélységében, ahol, robbanás, omlás, vagy víz betörés miatt egy üregben rekedtünk. Nem látszik semmi remény. Iszonyú, halálra váró állapotban vagyunk ott lent a sötétben. Sokan vagyunk így a föld felszínén is.
Veszedelemben, félelmetes előjelek között élünk ebben a világban. Sok-sok ember hite eltört. És egyszer csak a szénfal másik oldaláról kopogás hallatszik. Egyre közelebb hallik a csákány ütés kongása. Közeledik a szabadulás, az élet. Adventi hang hangzik felénk! Közeledik a megváltástok. Ez a jézusi biztatás nekünk szól.
Boldog reménység ez annak, aki személyes üzenetnek fogadja ezt az igét. Nem a vég, a halál közeledik napról napra felénk, hanem a megváltásunk! Pontosabban a megváltó Úr Jézus Krisztus. Halljuk hát meg: Fel a fejjel! Nem szabad csüggedni, sem összeroppanni, annál inkább hittel és reménységgel felnézni a megváltó Jézusra.” Ez a felszólítás kihívás felénk! Készítsük elő az Ő eljövetelét. Kétezer éve Keresztelő Szent János kapta ezt a megbízást. Napjainkban, amikor szennyár, vagy ahogyan Weöres Sándor fogalmazza: trágyaözön lepi el az emberi lelkeket, a családokat és a társadalmat, a mi küldetésünk az útkészítés. Itt hegyeket kell lehordani, szakadékokat betölteni.
Idézett költőnk így tárja elénk ezt a feladatot: „Aki bármilyen iránynak rendszernek, emberi kigondolásnak szívvel, lélekkel behódolt, azt elborította a trágyaözön, aki a tiszta érzést, szabad látást, az örök mértéket őrzi, bárkában lebeg a  trágyaözön felett. S ahogy a vízözön után megjelent a szivárvány, jeléül, hogy vízözön nem lesz többé…”
Reményik  Sándor, erdélyi költő így énekel az útkészítésről Istenarc c. versében:

„Egy istenarc van eltemetve bennem:
Fölibe ezer réteg tornyosul
A rám rakódott világ-szenny alól
Akarom kibányászni magamat
S most ásót, kapát, csákányt ragadok.
Testvéreim jertek, segítsetek, egy kapavágást ti is tegyetek.

Egy istenarc van eltemetve bennem:
Antik szobor, tiszta, nyugodt erő.
Nem nyugszom, amíg nem hívom elő.
S bár világ-szennye rakódott reája,
Nem nyugszom, amíg nem lesz reneszánsza."

És íme: létezik a mai kor szivárványa is, létezik az arc is: az isteni Jézus az.
Befejezésül megismétlem nagydiákom szavait: „Fel a fejjel! Nem szabad csüggedni, sem összeroppanni. Annál inkább hittel és reménységgel felnézni a megváltó Jézusra."