Dr. Kerényi Lajos: Adventi lecke

Ez az advent arra való, hogy rendbehozzuk magunkat. A fuldokló hajótöröttnek az óceánban hiába dobják le a mentőövet, ha ő nem nyúl érte. Isten nem azért küldte el egyszülött fiát, hogy elítélje a világot, hanem hogy megmentse. A megváltást felkínálja, de neked el kell fogadnod. Meg kell érezned, hogy Jézus szeret téged. Életét adta érted. Te meg nem látod, mert tele vagy szennyárral, trágyaözönnel és dögmatériával. Hát tisztítsd le magadról, akkor tisztán látsz majd. Ha nem teszed, nem fogsz rátalálni az Úrjézusra.
Az advent először tehát arra való, hogy az időnk jó felhasználásához ad hasznos tanácsokat. Nagyon szerencsétlenek, akik lassanként eltékozolják a legszebb fiatal éveiket. Az eszméket, az ideálokat, a távlatokat, az egészséget behelyettesítik kinccsel, hírnévvel, gyönyörrel. Sokan vannak, akik összebarátkoznak a nikotinnal. Nem válogatják meg a baráti körüket, karakter nélkül majmolják a mértéktelen alkoholizálást, a drogok fogyasztását, beláthatatlan kárt okoznak maguknak. Járom a kórházakat, beszélgetek a betegekkel, akiknek őrült fájdalmaik vannak, s nem tudnak szabadulni, függnek tőlük. Nagyon megalázó minden függés, amikor uralkodik rajtad valami. Amikor már rabszolgája vagy italnak, drognak, szexnek.
Egy sebész főorvos barátom újságolja, hogy milyen drámai módon növekszik Magyarországon az AIDS, a nemi betegségek és a TBC-sek száma, mert leszoktatták az embereket Istenről, gyónásról, szentségről, szépségről. Ez a vad liberalizmus, mely hirdeti, hogy csinálj, amit akarsz; de akkor hogyan nevelődik az emberke.
Egy egyetemi tanár tapasztalata, hogy a hallgatói között a silányodás növekszik, s a magasabb rendű értékek iránti fogékonyság szinte teljesen hiányzik. Fiataljaink többsége nem értelemi, hanem értékfogyatékos. Ki kell jelenteni, hogy az az iskolakoncepció, amelyből az emberi magatartást szabályozó erkölcsi és vallási nevelés hiányzik, silány nemzedéket produkál. Ne engedd, hogy a lelket kioltsák benned! Jézus is utal erre. Így lehet, hogy annyi a kaotikus fiatal. Még a katolikus iskolákban is, mert nincs szülői nevelés, s bedobják a gyereket a katolikus iskolába, ott rosszat úgysem tanul, s nekünk kell valahogyan beléjük ültetni azokat az értékeket, amelyek igazán boldoggá tesznek.
Mindezeket azért mondom, hogy emelkedjünk ki tisztítsuk meg magunkat, mert új nemzedéket és új Magyarországot kell építenünk. Értsétek meg!
A második lecke, amit az advent tartogat nekünk, hogy eddig azt hittük, csupán az ateista diktatúra a bűnös abban, hogy az isteni tanítás sarkalatos tételeit a közéletből elsikkasztják. A mai vallásszabadságban még annyira se kell a keresztényeknek a templom, mint az átkosban. Mehetnél a templomba! Miért nem mégy? Gyónhatnál! Miért nem gyónsz? Trágyában élsz, dögmatériákkal tele! Itt mindannyiunknak mélyen magunkba kell nézni. Egyházi iskolában mily sokan nem gyónnak, nem áldoznak!
Ezért jogos a harmadik lecke. Szívet kell cserélni Jézussal! Öltsétek magatokra Jézus Krisztust, hogy ne bűnös vágyak szerint cselekedjetek!