Dr. Kerényi Lajos: Az emberi fejlődésről

A boldogságnak van egy érdekes meghatározása: fejlődés a mindig több lét felé, továbbá: részesedés a mindig több értékekben. Ennek alapja az emberben: a belé oltott, többé fejlődés vágya és képessége. Istenben pedig az értékek végtelen gazdagsága, melyet lét-többletnek is neveznek. A fejlődő ember boldog és boldogító.
   Ha pozitív irányú, és a teljes létet átfogó a fejlődő ember bontakozása, akkor a közösség, melyet gazdagít mosolyával, értékeivel, legyen az tudás, művészet, szeretet és természetfeletti, olyanná alakul, amilyenről Jézus többször beszélt, és Isten országának nevezett. Ez az ország nemcsak isteni mű. Egy kis vers érdekesen szól erről: Kértem Istent, hogy adjon nekem boldogságot! De Ő azt monda: NEM! Azt mondta: Csak áldását adhatja, a boldogság rajtam is múlik. Kértem Istent, hogy adjon lelki fejlődést, de Ő azt mondta: NEM! Azt mondta: A fejlődés az én dolgom. De Ő hajlandó megmetszeni, hogy gyümölcsöt hozzak.
   Az ember feladata, hogy ne álljon le kis mai magánál, hanem vég nélkül haladjon, fejlődjön. Az immanens világnézetek itt vétenek legnagyobbat az emberi méltóság ellen, hogy szinte erőszakosan leállítják a fejlődést. Ideológiai bűnnek, esetleg osztályidegennek bélyegzik azokat, akik mernek kilépni gondolkodásukban a transzcendencia irányába. Szívós munkával addig manipulálják az embert, a társadalmat, mígnem eltompulnak nemes vágyai és előbb nem mer, aztán már nem is tud fölemelkedni. Szánalomra méltó figurák jelennek meg aztán tömegével, akik az ún. limeseken, az élet határmezsgyéin kétségbeesnek és megélik a madáchi szindrómát: csak az a vég, csak azt tudnám feledni.
   Minden jónak, szépnek, szeretetnek mint léttöbbletnek valahol a végtelen létben van az eredője, aki szükségszerűen Személy. A megjelenő koncepciók, lásd különböző virágok, állatok... az ember: értelemmel rendelkező ősalkotót szükségelnek. A mi küldetésünk aztán az, hogy alkalmassá tegyük magunkat és a ránk bízottakat a léttöbbletek állandó befogadására, és távol tartsuk azokat az ellenerőket, amelyek visszahúznának, akadály lennének.