Dr. Kerényi Lajos: Egész életemben hálát adok, hogy az Úr szolgája lehetek

Boldogan elmondhatom magamról, hogy kora gyermekkoromtól kezdve láttam lelkemben Isten csodálatos arcát, ezért mindig pap akartam lenni. Soha nem fordult meg a fejemben, hogy ne pap legyek. Az a hét év, amíg teológiát tanultam, lángoló készület volt, tudásban, tanulásban és lelkesedésben egyaránt.
Pappá szentelésem előtt Vácra mentem, hat napos lelkigyakorlaton vettem részt. Talán mondhatom, hogy ezek a csodálatos napok, a végsőkig elmélyítették Isten iránt érzett szeretetemet. Mindig éreztem, hogy a Gondviselés velem van, figyeltem a jeleke. Előfordult, hogy bent voltam egy épületben, odakint zuhogott az eső. Kiléptem, és elállt, amikor visszamentem, újra elkezdett esni. S én boldog voltam, hogy a Jóisten a tenyerén hord.
Szavaka sem tudom önteni, mennyire vártuk a szentelést! 1952. június 22-én Pétery József váci püspök szentelt fel a székesegyházban, összesen 14-en részesültünk ebben a hatalmas kegyelemáradásban.
A szentelés megrendítő élmény. Fekszünk a földön, kifejezve a világtól való eltávolodásunkat, közelségünket Krisztushoz. Szárnyalni tudtam volna örömömben, hogy annyi viszontagság után, mégis az Úr szolgája lehettem. Elmondhatatlan belső élményem egy életre.
Később egyre jobban fokozódott a hálám a Jóisten iránt azért is, mert olyan püspök szentelt pappá, aki egy percig sem volt megalkuvó. Pétery püspök úrnak az volt az utolsó szentelése, utána a kommunista hatalom fogságba vetette. Badalik Bertalan veszprémi psüpöktársával és még néhány egyházi személlyel együtt Hejcére hurcolták, s ott szigorú háziőrizetben tartották őket. Végig kitartott, pedog csak egyetlen szavába került volna, hogy visszakerüljön püspöki székhelyére, de nem alkudott meg.
Végülis vértanú püspök lett, mert ott halt meg a fogságban. Amikor 2002-ben pappá szentelésem ötvenedik évfordulóját ünnepeltem, elmentem a váci a székesegyházba, a kriptában felkerestem Pétery püspök úr sírját, közbenjárását kértem és imádkoztam is érte hálából, hogy pappá szentelt.
Az újmisémet Almásfüzitőn mondtam, egy kis iskolahelyiségben, mert nem volt templom. Szinte az egész település ott szorongott, velem imádkoztam. Elmondhatatlan, életre szóló élmény ez. Megáldottam a szüleimet, és el is sírtam magam. Többféle érzés kavargott bennem: hála, köszönet, boldogság, szeretet. Eszembe jutott a háború, a szovjet hadifogság, hogy túléltem minden megpróbáltatást, s végül mégiscsak pap lehettem.
A hűség megünneplése a házasságban, az ezüst- és az aranymenyegző, a papi életben pedig az ezüst- és az aranymise. Mindkettőt megélhettem. Az ezüstmisémnél a szüleim csodálatos szeretete volt talán a legnagyobb ajándék számomra. Megáldottam őket akkor is, és ugyanúgy zokogtam, mint újmisémkor. Erről nem lehet beszélni, ez a szeretet és az értelem nagy belső élménye. Szüleim minvégig csodálatos szeretetben éltek egymás mellett, komolyan vették a holtomiglan-holtodiglan fogadalmat, szent volt számukra. Aranymisémen már nem lehettek jelen, mert nem éltek, de bátyám és családja igen.