Dr. Kerényi Lajos: Emmánuel

Vigasztaló és boldogító ez a Jóistentől származó elnevezés. Az eljövendő Megváltót nevezi így a próféta ajkával.
Hogyan is történt a mi világunkban való belépése? Egyáltalán ki is Ő?
1. Ő a Fiú, aki az Atya ölén öröktől fogva lőn.
2. A világ teremtésekor Ő az, aki modellé lőn. Hiszen az Atya a saját képmására alkotott mindent. Mit jelent: a maga képmására? A Szentháromság mélységes élete, titok. Analógiai megközelítése valahogy így hangzik: Isten lényege a szeretet. A szeretet lényege a kiáradás, az átadás. Isten mit ad tovább? A szeretetet, önmagát. Mindenképpen szükség van fogadóra. Istenben olyan személy az, aki a végtelent be tudja fogadni. Neki is öröktől fogva kell léteznie. A Fiú ő, és teljes Isten szintén. A végtelen szeretet átörvénylik az ő lényegébe. Mert ő is a szeretet, végtelen kincsét visszaáramoltatja az Atya személyébe. És ez az örvénylés, szent áramlás meg nem szűnik. Ennek az örvénylésnek a lendítője olyan Személy, aki az Istenség mélységeit is átlátja. Ő a Szentlélek.
Az Atya teremtéskor önmagát nézi a Fiúban, és alkot, létbe hív isteni eszményeket, a benne örvénylő végtelen lehetőségek, képességek közül: Rózsát, Ibolyát, Máriát, Jánost… Ezért mondhatjuk, hogy a Fiú modellé lőn. Az anyag az a közeg, amely képes arra, hogy pontosan úgy szerveződjön, ahogyan a kódolás kívánja. Az anyag, képtelen eszmét „foganni, tervezni”. Csak megjelenít, amint a rádió sem képes műsort kigondolni, csak észreveszi a hangokat, és megjeleníti, hallhatóvá teszi. A materializmust (marxizmust, anyagelvűséget) már a tudomány is megcáfolja.
3. Majd, miután az ember vétkezett, a végtelen Szeretet a bűnösök felé kiárad. Az Atya megígéri, hogy egy sértetlen bűntől mentes asszony által, emberi alakban Fiút küld, aki az ő Fia lesz. Ekkor a fiú ígéretté lőn.
Hosszú előkészítés kezdődik ekkor a történelemben. Az emberiség alkalmassá tétele, hogy be tudja fogadni a szerető Istent. A próféták sok mindent elmondanak az Eljövendőről. Megjövendölik, hogy asszonytól, szűztől Betlehemben fog születni, szenvedni fog az emberek bűneiért, hogy azokat megsemmisítse. Nagyon fog szeretni: „Az Ő kétségei miatt gyógyulunk meg.”(Iz. 52-53)
4. És ekkor az Ige testté lőn. Az angyal világosan szól az édesanyajelölthöz, Máriához: „Fiad fog születni a Szentlélek által. Nagy lesz ő, a Magasságbeli Fiának nevezik”(Lk. 1,26-38) Azt is közölte az angyal, hogy Emmánuelnek hívják majd a Születettet, ami annyit jelent: Velünk az Isten. És az Ige valóban megszületik. „Mialatt csend borult mindenre, és az éjszaka sietős útja közepén tartott, mindenható Igéd, Urunk, királyi trónjáról eljött közénk.”(Bölcs.18, 14-15)
Lassan itt van köztünk a Megváltó. Mi a tennivalónk, nekünk keresztényeknek?
- Készítsd elő az Ő útját önmagadban, családodban, nemzetedben!
- Ismerd meg gondolatait! Rendszeresen olvasd a Bibliát! Gyermekeidet taníttasd hittanra!
- Tanuld Isten végtelen szeretetét! Nem lehetsz ünneprontó soha.
- Szerezz sok-sok örömet! Keress fel szegényeket, elhagyott öreget, beteget!
- Legyél jó emberkezelő és szerethető! Találkozz Jézussal többször is! Gyónj, áldozz rendszeresen!
Kegyelmekben és szeretetben gazdag legyen advented, és sugározd a végtelenül szerető, áldott Megváltót!