Dr. Kerényi Lajos atya: "Ma nekem fogsz ministrálni!"

Gondolatok Lajos atya gyémántmiséjén

Kedves Lajos atya!
Te a piaristák azon nagy generációjához tartozol, akik a történelem viszontagságai miatt a rendi kereten kívül kerültetek, s így szolgáltátok az Egyházat, az embereket. Sóként ízt vittetek a körülöttetek alakuló közösségekbe, világító mécsesként fényt adtatok a rátok bízottaknak, s elkötelezetten kerestétek és építettétek Isten Országát.
Papi életed két nagy csoport szolgálatában állt és áll ma is: a betegek és - nagyon piaristás módon - a fiatalok szolgálatában. Azok között mozogsz, akik még készülnek az életre, s azok között, akik lassan már búcsúznak tőle. Az élet titkáról nagyon sokat tudsz Te. Papi jelmondatodnak ezt választottad: „Adj nekem lelkeket, Uram!"
Visszatekintve az elmúlt hatvan esztendőre, és ma itt a templomban körbenézve is egyértelműen mondhatjuk: az Úr meghallgatta kérésedet, bőségesen meghallgatta, sok-sok embert küldött hozzád, sok-sok emberhez küldött Téged.
Ma szívből hálát adunk gazdag életutadért, az elmúlt hatvan és nyolcvanöt esztendőért, megköszönünk Téged az Úristennek, hálát adunk érted.
Én először tizennyolc évvel ezelőtt találkoztam Veled, a Kalazantínumban, kispapként; elmélkedéseket tartottál nekünk. Emlékszem, nagyon megfogott az arcod, jellegzetes mély vonásai, barázdái arcodnak. Ezek az egyértelmű vonalak számomra a Te életed egyértelműségéről, a Te hűségedről szólnak.
Ma, amikor hálát adunk az Úristennek érted, Neked is megköszönjük, hogy az Úristen alkalmas eszközévé tetted magad, hogy ilyen szép, tiszta hűségben élted mindnyájunk javára az életed! Köszönjük szépen, Lajos atya.
S engedd meg, hogy most átadjam Szentatyánknak, XVI. Benedek pápának apostoli, pápai áldását, amelyet gyémántmiséd alkalmából küldött és ad Neked.
Köszönjük, Lajos atya, köszönünk Téged, kedves Rendtársam, Isten éltessen!"
Labancz Zsolt piarista atya tartományfőnök köszöntője után Ferencváros polgármestere üdvözölte a gyémántmisést, mint a IX. Kerület emblematikus alakját.
A szentmise könyörgésében a nagymarosi és egerszalóki fiatalok ugyanúgy, mint ahogy Lajos atya hittanosai, Bibliaóráinak hallgatói és a pszichológia hittancsoportjának tanítványai egyaránt kérték Urunkat, tartsa meg sokáig körünkben, mert ahogy Lajos atya szokta mondani "Új Magyarországot építünk!" - és ehhez nagy szükség van személyére.
A szentmisét követő gyémántmisés áldások osztása közben Lajos atya számtalan sok kedves hívéhez szólt a tőle megszokott szeretettel, kedves mosolya kíséretében, vidáman, optimistán, Krisztusba vetett hittel. Hangoztatta szokásos jó tanácsait: "tessék boldogan élni", "örülni mindennek, ami szép, ami jó", "tessék nem elválni, hanem megoldani a felmerülő problémákat, szeretetben, családban élni!",  "férfiak tessék szeretni feleségeteket, asszonyok pedig férjeteket!", "stramm kereszténynek lenni!". A sok-sok áldás és szép szavak hosszúra nyújtották a gyémántmisés áldásosztást, a templomból kijövők a templomkertben gyülekeztek, várva Lajos atyát.
"Dinnye vagyok, de szeretlek Jézusom!" - felütéssel kezdte rövid templomkerti beszédét, másodpercre nem lankadó mosollyal, miközben szeretett hívei hatalmas tapssal köszöntötték.
Isten áldjon Lajos atya!