friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

Dr. Kerényi Lajos: Ismerd fel és vállald a keresztet!

Szent Ilona, Nagy Konstantin római császár édesanyja megtalálta az elveszetnek vélt szent Keresztet, melyre Jézust felfeszítették.
Tudta ő szépséges tiszta lelkével, hogy a történelmi Jézushoz még közelebb került. Hiszen a hite még jobban elmélyült, de azt is megértette, hogy Jézus keresztje a mi szenvedéseink jelképe is.
Ilona és kísérői nem tudták eldönteni, hogy a 3 kereszt közül (latrokét is kiásták) melyik volt Jézusé. Ekkor adódott ott egy haldokló asszony, aki akkor gyógyult meg, amikor ahhoz a kereszthez érintették, amely biztos, hogy Jézusé volt.
Ebből Szent Ilona megértette, hogy összefüggés van Krisztus szenvedése és a mi szenvedésünk között.
XVI. Benedek pápa a mi okulásunkra a következő módon elmélkedett a szenvedésről.  „Kegyetlen és embertelen az a társadalom, amely nem tudja elfogadni a szenvedőket, és áldozatokkal, vigasztalásokkal segíteni őket.” Majd így folytatja a pápa:
„Elfogadni egy másik embert, aki szenved, azt jelenti, hogy magamévá teszem az ő szenvedését, és így az ő szenvedése egyúttal az én szenvedésem lesz.
ÉPPEN AZ ÁLTAL, HOGY A SZENVEDÉS MEGOSZTOTTÁ VÁLIK,
HOGY EGY MÁSIK EMBER IS JELEN VAN BENNE,
A SZERETET FÉNYE BEHATOL A SZENVEDÉSBE! ’’/Spe Salvi enciklika/

Micsoda mélységek. Nekünk megzavart embereknek 2 dolgot kell, hogy következtessünk:
1.    Hitünk még erősebb és ragaszkodóbb legyen Jézushoz. Tudva, hogy minden kiutat, választ létünk roppant kérdéseire és a halhatatlanság biztos valóságát a bűneink miatt nagy Szenvedőnek köszönhetjük.
2.    Megint XVI. Benedek pápát idézem: "A mindennapok apró fáradságait, melyek állandóan ismétlődnek, föl lehet ajánlani. Ezáltal ezek értelmet nyernek. Hiszen kicsi vesződségeink hozzájárulhatnak Krisztus nagy együttszenvedéséhez." /Spe Salvi/
Edit Stein fiatal filozófusnő, az egyik német haláltáborban szenvedett vértanúságot, a megváltás lényegéről így gondolkodik: "Jézus keresztútjának igazi célja és értelme, hogy elvegye a rettenetes bűnök terhét a világból." Majd úgy folytatja: "Mindazok, akik az idők folyamán nehéz sorsukat a szenvedő ÜDVÖZÍTŐRE gondolva hordozták, vagy önként vállalt szenvedéseket végeztek, ELTÖRÖLTEK VALAMIT AZ EMBERISÉG HATALMAS ADÓSSÁGTÖMEGÉBŐL."
Jézusom: Ezért van hát, hogy így bíztatsz bennünket:
"Ha utánam akartok jönni, vegyétek fel kereszteteket és úgy kövessetek!"
Lázadás és elkeseredés nélkül.

Vissza az Elmélkedések oldalra