Dr. Kerényi Lajos: Léted világít, mint az égő nap

(Szentháromság vasárnapja)

Szent Ágostont egy alkalommal megkérték: beszéljen Istenről. Ki ő, és milyen ő? Ezt válaszolta: "Ha kérdezitek, nem tudom. Ha nem kérdezitek, tudom." Ady Endre, a mélyen szemlélő, az élet sötét árnyait is átélő, Az Éjszakai Isten című versében arról panaszkodik, hogy elszalad előle, nehogy megértse. Majd felteszi a kérdést: Az Istenem vajon miért csak éji árnyék? Aztán így folytatja: Fény nyomában szívesen járnék. Velem van, de csak éjszakán. Szentháromság vasárnapján én is megpróbálnék valamit dadogni Istenről. Ő egészen más, mint mi vagyunk. Leírom néhány Szentháromság-élményemet.
A Szentháromság belső életét így élem meg: a mai olvasmányban a Példabeszédek könyvéből az isteni személyek élete ragyog felém. "Mindig ott voltam mellette, mint kedvence. Bennem gyönyörködött." A Fiú szavai ezek, aki öröktől fogva születik az Atyától. Természetesen itt egészen más születésről van szó. Miért van a Fiú? Isten lényege a szeretet. Avégtelen szeretet. Aki szeret, adni, ajándékozni akarja önmagát. Ehhez viszont kell, aki befogadja. A végtelen befogadására végtelen képességű személy szükséges - ő a Fiú. Az Atya lényege átáramlik a Fiú lényegébe. Ezt jelenti a fenti idézet - "bennem gyönyörködött, (...) hiszen az Atya bennem van, én pedig az Atyában. A Fiú lényege is a szeretet. A végtelen Istenséget visszaáramoltatja az Atya lényegébe. Véget nem érő örvénylés áramlik a két személy között. Ennek a lüktetésnek szerelmes tüze és véget nem érő szárnyalását biztosító csodája a Szentlélek. Aki az Atyától is és a Fiútól is származik - öröktől. Szabad így mondani: a Fiú az Atya ölén öröktől fogva lőn.
Nagy isteni elhatározás a teremtés. Minden alkotáshoz modellre van szükség. AzAtya önmagát szemléli a Fiúban, és a maga képére teremt. "Az Ige Istennél volt. Minden őáltala lett, és nélküle semmi sem lett. A világ is őáltala lett" (Jn 1). Megint szabad így mondani: az Ige (a Fiú) modellé lőn.
Szentháromság-élményként fogható fel az isteni személyek irántunk való szeretete is. Az Atya úgy szerette a világot, hogy még hálátlanságunk ellenére is elküldte szeretett Fiát, nehogy a bűnösök elvesszenek. A Fiú úgy szeretett minket, hogy testté lőn, miközöttünk és mibennünk lakozék - és életét adja értünk. "Nincs nagyobb szeretet annál, mint amikor valaki életét adja barátaiért." A Szentlélekről olvasom: kimondhatatlan szeretettel sóhajtoz bennünk és értünk - mert mi azt sem tudjuk, mit kérjünk.
Istenélményeim boldoggá tesznek. Szentlélek Úristen, kérlek, add meg nekem az Úr félelmének ajándékát, hogy ne akarjak Istennek tanácsokat adni, hogy ne pöröljek vele, hogy inkább csodáljam őt, mint bíráljam. Áldott légy, Szentháromság egy Isten.