Dr. Kerényi Lajos atya: Ne keressétek az élőt a holtak között!

Érdekes, feloldhatatlannak látszó lüktetés tárul az egyházi év legdrámaibb ellentétében. Nagypénteken teljesen elgyengül az a Jézus, aki önmagát egylényegűnek mondta az Atyával, aki könnyedén feltámasztotta a naimi ifjút, Jairus leányát és Lázárt. Mélyen megalázzák, leköpik, arcul ütik, csalónak nevezik, rútul megverik, rángatják, káromolják. Amikor Jézus elfogatása előtt erre utal, Péter hevesen tiltakozik: "Veled ez nem történhet meg". Jézus sátánnak nevezi őt, mert nem az Isten gondolatával ítéli meg és értelmezi a megváltás nagy eseményeit. Jézus mindig érezteti, hogy mégiscsak ő, az Istenfiú fogja "koreografálni" az eseményeket. Irigyei előtt kijelenti: "Nem ti fogtok el, hanem én adom majd oda magam, amikor eljön az óra."
Pál apostol - már jóval a feltámadás után, a Szentlélektől vezetve - így bogozgatja a világ legnagyobb titkát: "A kereszt hirdetése oktalanság a világ bölcsei és okosai előtt. A zsidóknak botrány, a pogányoknak ostobaság, de úgy tetszett az Atyának, hogy a keresztről szóló, oktalanságnak látszó igehirdetéssel és magával a kereszttel üdvözítse a világot." (1Kor 1,18-28) Isten más utat választott az emberiség üdvözítésére, mint amit az akkor élők vártak. A művelt hellenista pogányok a tudomány és a bölcselet területén keresték a boldogságot, a válaszokat létük rettenetes kérdéseire. A zsidók pedig nem szenvedő Messiásról álmodoztak, hanem királyi megváltóról, aki hatalmas erejével megszabadítja őket minden ellenségüktől.
Végül is mi igazolta Jézust? Választ kell találnunk erre a kérdésre, hiszen ebben a liberális, pénzimádó és -hajszoló világban nagyon tanácstalanok az emberek. Az élet nagy kataklizmái idején csődbe jutnak, depresszióba esnek, öngyilkosságba "menekülnek".
Mi igazolta Jézust? Az a fenséges uralkodás, amelyet a kereszten függve megjelenített. Összetörve, vérezve egy ősi jövendölést teljesített, amikor felsóhajtott, hogy szomjazik. Majd méltóságteljesen kijelentette: "íme, beteljesedett az ősi prófétai szó..." Majd a Messiást ecettel itatták. A mellette vergődő rablógyilkosnak megígérte - megverten, halálra szántan - a mennyei boldogságot: "Bizony mondom neked, még ma velem leszel a mennyben." (Lk. 23,43) E roppant jelenségeket a farizeusok és a gyűlölködő főpapok kézlegyintéssel intézték el, gyalázatos megjegyzéseket kiabálva: csaló, ámítja az embereket.
Végül is a világtörténelem legnagyobb eseménye igazolta Jézus isteni küldetését, hiszen harmadnapra feltámadt. Az őrök szeme láttára, akik azonnal jelentették a szenzációs hírt. Hatalmas történelem lett e váratlan eseményből. Feltámadásával Jézus Isten Fiának bizonyult. A leggyengébből lett a legerősebb. "Hol marad a bölcs? Hol az írástudó? Hol az e világi tudás szószólója? Nem megmutatta Isten, hogy a világ bölcsessége balgaság?" (1Kor 1,20)
Keresztekkel terhelt földi életünknek egyetlen megoldása a kereszten vergődő, méltóságteljesen meghaló és a harmadnapon feltámadó Jézus.