Dr. Kerényi Lajos: Rajtunk múlik milyen karácsonyunk lesz!

A világ, a társadalmak, az emberiség és minden egyes ember meghatározott cél felé halad. Ez pedig nem a semmi. Két hatalmas irányzat szól erről. A tudomány számításai, észlelései tudnak bizonyos fekete lyukakról, amelyek óriási energiákat nyelnek el. A tudósoknak egyre inkább meggyőződésük, hogy e jelenség nem energiakiegyenlítődés, hanem azok új egységesülése, hogy aztán a nagy Értelem irányításával valami új kezdődjék.
A kinyilatkoztató Isten szavait tartalmazó Biblia sokat beszél a nagy végkifejletről, amikor a világot összetartó erők megrendülnek. Akkor az égitestek mintegy lehullanak az égről. Minden pusztulni látszik. De mégsem! Az Emberfia jele, a kereszt feltűnik a nagy összevisszaságban. Sőt, maga Jézus is megjelenik, és megváltói erejével rendet tesz. Újjáalkot mindent. Új ég és új föld lesz. Ő maga egyetemes ítéletet tart. Mindenki, aki eddig élt elnyeri cselekedetei jutalmát vagy büntetését. Ekkor mindenki új testet kap: "Akik jót cselekedtek, feltámadnak és üdvözülnek, akik rosszat tettek, feltámadnak és elkárhoznak" (Jn, 5, 28-30). E nagy események idejét nem tudjuk: "Legyetek hát éberek, mert nem tudjátok sem a napot, sem az órát." (Mt, 25, 13)
Egyénileg nekünk e világ vége halálunkkor következik be. Akkor lépünk át a téren és időn túli dimenzióba szellemi énünkkel. Ennek megvannak a jelei, hiszen az üdvözíteni akaró Isten szeret, üzen, mindent megtesz, hogy felkészítsen. Nagyon kell vigyáznunk, hogy el ne lankadjon a figyelmünk!
Egy nagyon idős bácsi állt pár hónapja a kórterem ajtaja mellett eleséssel, küszködve. Ráköszöntem, bemutatkoztam. Élénken felfigyelt. Majd ezt mondta akadozó hangon: "Nyolcvannyolc éves vagyok. Már régen gondolkodom, hogy jó lenne elrontott, bűnöktől hemzsegő életemet rendezni. De csak húzom-halasztom. Tisztelendő úr, most meggyónok. Magát biztosan az Isten küldte ide, hozzám, pedig nem érdemlem meg."
Az egyházi év az adventtel keződik, amely az Úr eljövetelére utal. Tanít bennünket az Egyház, hogy ébredjünk fel bűnös, közömbös életünkből. Tanítja, hogy félve, odafigyelve munkáljuk üdvösségünket. A Római levél pár sora figyelmeztet:
"Múlóban az éjszaka, a nappal pedig közel. Vessük hát le a sötétség tetteit, és öltsük fel a világosság fegyvereit. Éljünk tisztességesen, mint nappal, ne evés-ivásban és részegeskedésben, ne kicsapongásban és tobzódásban, ne civakodásban és versengésben. Inkább öltsétek magatokra Urunkat, Jézus Krisztust, és ne dédelgessétek testeteket, nehogy bűnös kívánságokra gerjedjen." (Róm, 13, 12-14)