Dr. Kerényi Lajos: Rajtunk múlik milyen karácsonyunk lesz!

Adventben arra tanít minket az Egyház, hogy ébredjünk fel bűnös, közömbös életünkből. Tanítja, hogy félve, odafigyelve munkálkodjunk örök üdvösségünkön. A Római levelet idézi: "Múlóban az éjszaka, a nappal pedig közel. Vessük hát le a sötétség tetteit, és öltsük fel a világosság fegyvereit. Éljünk tisztességesen, mint nappal, ne evés-ivásban és részegeskedésben, ne kicsapongásban és tobzódásban, ne civakodásban és versengésben. Inkább öltsétek magatokra Urunkat, Jézus Krisztust, és ne dédelgessétek testeteket, nehogy bűnös kívánságokra gerjedjen." (Róm 13, 12-14)
Pár nap és boldog karácsonyt kívánunk egymásnak. Igényesebbet, kegyelemteljeset szeretnénk magunknak is, másoknak is. Ahhoz, hogy szívünkbe is, családunkba is, országunkba is elérkezzék a békesség és kegyelmi gazdagság, nekünk is hozzá kell járulnunk.
Itt az idő, hogy felébredjünk az álomból! Rettenetes béklyók tartanak fogva. Az anyagelvűségnek és a szabadelvű törekvéseknek egyre inkább szenvedjük keserű gyümölcseit. Óriási a kísértés, hogy ebben a légkörben géppé válnak az egyének. Hiszen mindent kiszámítanak, a média által az emberek szájába az előre megfogalmazott gondolatokat, azokat váltig sulykolják, és lassan elhal az egyéni kezdeményezés. Valóban kiszolgáló géppé alacsonyodik az ember. Ennek drámai következményei lesznek.
Advent üzenete, hogy nagy szavak helyett, próbáljuk csak meg saját házunk táját rendbe tenni! mi, imádkozó, máriás keresztények hajlamosak vagyunk az Úrnak és Szűzanyának szemrehányást tenni a minket ért kudarcélményekért: "Hát most nem hallgattál meg, Jézus, Szűzanya, hazánk Pátronája!..." Mi úgy siettetjük az égieket, mint a keresztúton tették Jézussal: "Szállj le a keresztről! Mutasd meg végre, hogy Te vagy a győztes, az erős!" Jézus csak hallgatott és tovább gyötrődött. Üzent is. Hallgassuk csak, mi, szenvedő magyarok:
"Még nem érkezett el az én órám. Majd eljön. De ti ne botránkozzatok meg bennem! Ti is vigyétek kereszteteket! Segítek. Biztos, hogy nem fogtok csalódni bennem. Csak tartsatok ki, és ne civakodjatok."