Dr. Kerényi Lajos: Reménykeltő jelek

A mai nappal megkezdődik az advent időszaka. Az advent eljövetelt jelent. Az Egyház ebben a szent időszakban reményt akar lehelni a sötétségben botorkálók lelkébe. Valaki eljövetelét ígéri, Aki eljött már, de még nincs itt. Hiszen minden új nemzedék, híjával van annak a tudásnak, amely reményteljes válasz a teljes létre, megtanít jól értelmezni eseményeket, és szól arról a történelmi személyről, Akit kétezer éve nem sikerült semmi ellenerőnek lejáratnia. A lejáratni akarók szégyenteljes kudarcokba fulladnak, mint például Napóleon, Hitler, Sztálin, hogy csak a leghírhedtebbeket említsem. Jézus pedig mindig nagyobb erőtérrel rendelkezik, mert Ő bírja erővel.
Az adventi várakozás talán sosem volt annyira időszerű, mint napjainkban. Az emberiséget avatatlan prókátorok mindig nagyobb reménytelenségbe taszítják. Hiszen amint előző nagy pápánk, II. János Pál az Egyház Európában című apostoli buzdításában megállapítja, a remény elvesztésének oka az a gondolkozásmód, amely úgy tekinti az embert, mint a valóság abszolút középpontját, aki elfelejti, hogy nem az ember alkotja istent, hanem Isten teremti az embert.
Ezért tág tere nyílt a nihilizmusnak. E szerint a jövő a semmibe torkollik, ezért itt és most kell habzsolni a kincset, a hírnevet és minden gyönyört. A sír mindent elnyel, nem kell számolni semmiféle felelősségre vonással, számonkéréssel. Az európai kultúra a csöndes aposztázia (igazi értékektől való eltávolodás) benyomását kelti, és az önelégült ember úgy él, mintha Isten nem létezne. Ez valóban - fejezi be a pápa - a halál kultúrája.
Mindez mélységesen megtévesztő és képtelen annak a boldogságvágynak a kielégítésére, amit az emberi szív szüntelen érez. Remény nélkül nem lehet normálisan élni! Akik lezártak a természetfeletti felé, a csak evilági keretek között tartott reményt azonosítják például a tudomány és a technika által ígért paradicsommal, vagy a fogyasztással biztosított hedonista boldogsággal meg az érzékiséggel, továbbá a drogok által kiváltott boldogságérzettel. Ők előbb-utóbb csalódnak, boldogtalanok lesznek, pszichés zavarokkal küzdenek.
Létezik hát igazi boldogságot jelentő személy vagy léthelyzet vagy értékrend, akit vagy amit bizton várhatunk? Vannak-e jelei a jogos reménynek? Igen, de nem a hitetlen, az Istengyűlölő, a tisztátalan, a csaló, a rabló vagy a gyilkos.
Tegyünk úgy, mint az az apa, aki hihetetlen elszántsággal így írt egyszer nekem: "Mi lesz gyermekemmel? A világ nem keresztény. Szeretnék körülfutni és kérni a szétszórtan élő keresztényeket: tartsunk össze, mentsük meg gyermekeinket a kóborlástól, az istentelenektől és a paráznaságtól! Érezzék ők is, példánkon keresztül, hogy a felnőtt világ keresztény része szilárd alapot, biztos világnézetet, örömteli életet, valami többet él eléjük, mint a határozatlan világszemléletű vagy ateista társadalom. Szívesebben bíznám gyermekemet egy írni-olvasni alig tudó hívő, igaz hitben élő keresztényre, mint egy ateista, vagy bizonytalan hitű egyetemi tanárra. Egy keresztény nem lehet magányos! A mai világban megbocsáthatatlan bűn, nem keresni egymást, nem összetartani. A következő keresztény nemzedékért való felelősség az egyik legnagyobb hajtóerő. Csak összetartó, élő közösség nevelhet, harmonikus, erős lelkű utódokat! - Egy aggódó apa."
Igenis vannak reménykeltő jelek! Elsősorban a keresztény hit sok-sok tanúja. Ők fényt jelentenek az Egyháznak, az emberiségnek, mert a hitetlenség és erkölcstelenség sötétjében felragyogtatják Krisztus világosságát. Jel a szentek sokassága az elmúlt évtizedekben. Előző pápánk több, mint nyolcszáz férfit és nőt avatott boldoggá, szentté.
Áldott advent, add vissza önbizalmunkat! Kezünkben egy nemzet sorsa. Advent Jézusa! Segíts jól választanunk!