Dr. Kerényi Lajos: Vajon milyen karácsonyunk lesz?

Szegény, Istentől, Jézustól megfosztott magyar testvéreim, akik hagyják magukat és anyagimádók, ösztönfigurák lettek, amikor ünnepelni kellene idétlenkednek. Számukra a külsőségekben merül ki az ünnep. Fenyőfát ugyan vásárolnak, de az marad csupán fa, értelmezés nélkül. Alatta , mellette Jézusnak semmi jele nem látható. Loholnak, napokat töltenek el vásárlással. Lelkiség sehol. Egyesek közülük betévednek az éjféli misére, de nem Jézust, a közénk jövő Istenfiút ünnepelni, hanem mert - ahogyan egy közülük mondta nekem - ott olyan jót lehet sírni, mert éneklik a Csendes éjt. Majd aztán következik az evés, ivás. A hit nélküli emberek ezt nevezik a karácsony legnagyobb örömének. Jézus nélküli karácsonyt ünnepelni árulás, értelmetlen hiábavalóság.
A karácsony Jézusnak, Isten Fiának születési ünnepe. Azt üzeni, hogy vendégünk szeretne lenni: lelkünk vendége, családunk és magyar nemzetünk vendége.
Hogy ne kelljen szégyenkeznünk sem Jézus, sem testvéreink előtt, és hogy szeretett, félrevezetett, jóakaratú magyar testvéreink megsejthessék karácsony igazi mélységét, két jó tanácsra érdemes odafigyelni.
A szent napokban aranyozzuk be környezetünk lelkivilágát! Ne idegeskedjünk! Nyugodtan, derűsen végezzük többletfeladatunkat. Így kialakul bennünk bizonyos lelki elegancia, ünnepélyes finomság. És testvéreink, akikkel Jézus azonosítja magát, megsejtik bennünk a Megváltót. Kérve kérem: a családok találjanak egymásra! Férjek, feleségek! Tessenek megölelni egymást! Tessenek kibékülni és a gyermekek lelki sebeit bekötözni. Ott, azon a szent estén.
Még egy kérés. Teremtsünk minél többször csendet, tanuljunk meg odafigyelők lenni. És akkor a Szentírás olvasásakor, a gyönyörű karácsonyi szertartásokon biztos, hogy észrevesszük Jézus jelenlétét és drága mosolyát. Ez biztosítja lelkünk békéjét és igazi örömét. Ezt kívánom nektek, drága magyar testvéreim. Izaiás remek szavaival fejezem be:

"Közülünk ki lakhat együtt az örök Izzással?”
Aki igazságban jár, és igazat beszél.
Aki megveti a zsarolással szerzett nyereséget,
és elhárítja kezével a megvesztegetést.
Aki befogja fülét, hogy ne halljon vérontásról,
és behunyja szemét, hogy ne lásson gonoszt.
Mindig lesz neki kenyere, és vize el nem apad."
(Iz 33, 14-16)