friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

Sík Sándor: A galileai asszony

A két asszony egy darabig hallgatott.
- Különös emberek ezek! - szólalt meg aztán a takácsné.
Ráchel hallgatott.
- Tavaly, amikor ideköltöztek, mindenféle különös dolgokat meséltek róluk. Az öreg Manassze, a pásztor, váltig azt hajtogatja, hogy ez a gyermek lesz a király, aki eljövendő.
Ráchel elgondolkozva nézett maga elé.
- A pásztorok mind azt mondják, de mindenki kineveti őket.
- De csodálatos, hogy mind ugyanazt mondják! Hogy angyalt láttak és imádták a gyermeket a barlangban. Mondják, hogy az a három különös idegen nagyúr is hozzájuk ment a pásztorok barlangjába. De mióta idebent laknak a városban, nem történt velük semmi rendkívüli.
Egy kissé hallgattak.
- Ha király volna - mondta végül Ráchel - nem lakna Bethlehemben, hanem Jeruzsálemben. Mindenki ismeri őket; ez a József egy ágrólszakadt ács és még hozzá galileai. Képtelenség, amit azok az emberek fecsegnek. Mit tehetne egy ilyen szegény kisgyerek a rómaiak ellen és Heródes ellen?
- Ha nem volna az egész ilyen képtelenség, Heródes már rég eltette volna láb alól - tette hozzá Szalóme. - Aki már annyit meggyilkolt, mit törődne egy szegény ács-gyerek vérével?
Lassan esteledni kezdett. Simon fazekas fáradtan és éhesen érkezett haza. Rögtön vacsorához ültek. A gyermekek már aludtak. A fazekas keserűen panaszkodott a farizeusra, akinek nem lehet a kedvére tenni.
- Nem jó világ jár mostanában a szegény emberre! - hajtogatta. - A munkát nem fizetik. Az adót meg behajtják keményen. Már megint készül valami. Az egész város tele van katonával. Úgy hemzseg itt a sok római, mintha nem is Izraelben volnánk, hanem valami pogány országban. Sohase volt itt ennyi. Jeruzsálemből jöttek. A századosuk a város véneivel alkudozik. Jó nem lesz belőle, annyi bizonyos.
- Talán valami gonosztevőt keresnek - vélte Ráchel.
- Nem lehet tudni. De ha azt keresnek, tudnám én, hol kell kereskedniök. Azért nem kellett volna idejönniök Jeruzsálemből. Azt közelebb is találnának, mint Bethlehemben.
Az asszony éppen csitítani akarta az urát, mikor zörgettek az ajtón. Ráchel felsikoltott.