Magyar ifjak védőszentje: Szent Imre herceg

Imre herceg kipirult arccal halgatta Gellért atya szavait. Az utóbbi időben sokat szenvedett a szemérmetlen kísértések miatt. Néha még a templomban is betörtek képzeletébe ilyen érzések és gondolatok. Nem kis küzdelmébe került, hogy legyőzze őket.
   Történt az egyik reggel, hogy hűséges bajtársa kíséretében Veszprém városába lovagolt. Ez volt édesanyjának, Gizellának kedves városa, ahol szép templomot építtetett Isten dicsőségére. Történt az egyik este, amikor mindenki aludni tért, Imre belópodzott a Szent Györgyről nevezett kápolnába imádkozni. Azt kérte Istentől, adja tudtára, mivel nyerhetné meg leginkább tetszését? A válasz nem maradt el. Egy belső hang ezt mondta:
- Gyönyörű dolog a tisztaság, a szűzesség. Ápold magadban ezeket az erényeket és légy állhatatos!
- Én Uram, én Istenem! - imádkozta Imre herceg. - Szívesen teljesítem kívánságodat, de adj erőt, kegyelmet megvalósításához!
   Hogy ez a kérése meghallgatásra talált, annak bizonysága egy kedves történet, amit életírói feljegyeztek. Azt olvassuk a Hegyi beszédben, hogy boldogok a tiszta szívűek, mert látják az Istent. Így volt Imre herceg egész életében. De nemcsak az Istent "látta", hanem belelátott az emberek szívébe is.
   Történt egyszer, hogy édesapjával, István királlyal a pannonhalmi kolostorba látogatott. Fogadásukra felsorakoztak a bencés szerzetesek és szeretettel köszöntötték királyukat és a trón örökösét. István király előre engedte fiát, hogy ő köszöntse elsőnek a barátokat. Ekkor érdekes dolog történt. Imre herceg nem egyformán csókolta meg vendéglátóit. Az egyiknek több, a másiknak kevesebb csókot adott. Mikor édesapja megkérdezte, hogy miért tett ilyen különbséget, ezt válaszolta:
- Mindegyik atyának annyi csókot adtam, ahány éve tisztaságot fogadott. Móric testvért azért öleltem meg hétszer is, mert ő egész életében tiszta, szűzi életet élt.