DR. GYÖRGY ATTILA:
BOLDOGSÁG, MERRE VAGY?

Gondolatok Anthony de Mello, indiai jezsuita "Der springende Punkt" (A döntő pont) című könyvéből

1. Miben áll a helyes élet beállítottság?
Tudatosan élni, minden létezővel kapcsolatban állni és minden történést elviselni.
2. Hol található az igazi boldogság?
Énbennem, a saját bensőmben és sehol másutt. Nincs semmiféle külső vagy belső feltétele. Helytelen tehát azt gondolni: ha sok pénzem lesz, ha egy jobb állást kapok, ha más környezetben élek, ha mások elismernek stb., akkor leszek boldog.
3. Miben áll az igazi boldogság?
Abban, hogy végre "felébredek", tudatosan élek és megfigyelem önmagamat, embertársaimat és az élet eseményeit magam körül.
4. Miféle konkrét utak vezetnek az igazi boldogsághoz?
a.) Nem azonosítom magam sem hivatásommal, sem külső szerepemmel a társadalomban (amit szüntelen játszom), sem másokkal (hamis együttérzés, ami nem segít). Mindez nem "én" vagyok, azaz nem tartozik lényegi mivoltomhoz.
b.) Nem azonosítom magam, sem tetteimet, sem teljesítményeimmel, sem különböző lelkiállapotaimmal, például: harag, csalódás, magányérzet, levertség stb., mivel mindez nem "én" vagyok. Ha változó lelkiállapotomat türelemmel, figyelemmel kísérem, mint az égen átvonuló felhőket, akkor észreveszem, hogy azok feloldódnak, elveszítik hatásukat és eltűnnek.
c.) Szabaddá teszem magam belsőleg mások rólam alkotott véleményétől, a másoktól kapott elismeréstől, dicsérettől, ellenszenvtől, elítéléstől, azaz nem függök senkitől.
d.) Megtanulok másokat megérteni, azaz tetteik, szavaik és magatartásuk indítékait fölfedezni, elfogadni minden értékelés, ítélkezés vagy elítélés nélkül. Mindez őszinte szeretet.
e.) Begyakorlom a belső szabadulást mindenfajta előítélettől másokkal szemben, minden illúziótól, kívánságtól, amely lelkileg rabszolgává tesz; nem ragaszkodom semmihez, megtanulom a lemondást kis lépésekben.
f.) Nem kísérlem meg a világot megváltoztatni, mivel a világ, a teremtés így van jó, ahogy van; viszont megkísérlem magamat megváltoztatni: tudatosan élni, önmagamat, embertársaimat, a dolgokat és eseményeket érzékelni és türelemmel, belülről megérteni. Így megtapasztalom, hogyha én megváltozom, akkor körülöttem minden megváltozik.
g.) Legfontosabb elvemmé teszem, hogy itt és most akarok élni.
h.) Hálás örömmel élvezem az életet, mint ajándékot és annak minden jótéteményét: ételt, italt, egészséget, napsugarat, esőt, havat, madárdalt és virágillatot, munkát, másokkal való együttlétet, zenét, művészetet, irodalmat, pihenést, alvást, különféle kedvteléseket.