MAGYAR SYDNEY, 2008 EGER

Az idén nyáron július 17.-20. között rendezte meg az Egri Főegyházmegye a Sydneyben megrendezett Világ Ifjúsági Találkozóval párhuzamosan a Magyar Sydneyt. Lehetőséget adva ezzel arra, hogy aki pénzszűke miatt nem vehetett részt a Szentatya által vezetett találkozón, mégis valami módon kapcsolódhasson ehhez a világméretű katolikus ifjúsági megmozduláshoz.
Eger gyönyörű városát közel 2000 fiatal töltötte meg néhány napra. A mindennapi szentmisék szentbeszédei mellett, a püspök atyák elmélkedésre késztető katekézisei segítettek bennünket az elmélyülésben. Ezen kívül lehetőség nyílott fakultatív előadásokon és aktív részvételt kívánó műhely munkákon keresztül egyházunk sokszínű lelkiségének megismerésére. Az előadók közül kiemelném Böjte Csaba és Kerényi Lajos atya fiatalos lendületű, humorral fűszerezett, de ugyanakkor mély lelkitartalmú előadását. (Itt szeretném tolmácsolni Lajos atya üzenetét: "Jövőre lesz Egerszalók, a megszokott időben! Gyertek minél többen!")
Meghatóan szép volt a péntek délutáni Szentlélek útja és a kiengesztelődési este. A Szentlélek útján énekelve, imádkozva vonultunk a Körcsarnoktól hét állomáson keresztül fel a várba, így tettünk tanúságot hitünkről Eger városának lakói és a világ előtt. A kiengesztelődési estén lehetőség volt a szentgyónás elvégzésére, miközben a jelenlévők taizéi énekeket énekelve imádkoztak. Az este végére sok égő mécses jelezte, hogy hányan részesültek a bűnbocsánat szentségében.
Szombaton az általunk már jól ismert Városmisszióhoz hasonló programok közül válogathattunk: koncertek, lelkiségi mozgalmak sátrai, szentségimádás, nyitott templomok éjszakája...
Ezen kívül többször alkalmunk volt a technika segítségével képi és hang kapcsolatba kerülni a Sydneyben lévő magyarokkal, valamint láthattuk élőben (az időeltolódás miatt 02.00-kor) a Világtalálkozó záró szentmiséjét, amelyet a Szentatya a fiatalokkal átvirrasztott éjszaka után mutatott be.
A Magyar Sydney vasárnap az Erdő Péter bíboros úr és a jelenlévő atyák által közösen bemutatott szentmisével zárult, amelynek végén útjára bocsátotta a bíboros úr a következő Világtalálkozó helyszínével megjelölt hatalmas földgömböt, amit a résztvevők hangos tapssal és énekszóval fogadtak.
Mindenkit szeretnék bíztatni a hasonló találkozókon való részvételre, aki hitében fáradtnak, kedvét vesztettnek érzi magát, mert itt tapasztalhatja, hogy az Egyház sokszínű, él és mindig fiatal.

Kármán Veronika