friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

XVI. Benedek pápa üzenete a tömegtájékoztatás 44. világnapjára

Ahhoz, hogy megfelelő válaszokat adjunk ezekre a kérdésekre a mai nagy kulturális változások világában, melyeket különösképpen is tapasztalunk a fiatalok körében, immár elengedhetetlen, hogy felhasználjuk az új technológiai vívmányok által megnyitott kommunikációs utakat. A digitális világ azáltal, hogy olyan eszközöket bocsát rendelkezésünkre, melyek szinte korlátlan kifejezőképességet tesznek lehetővé, jelentős távlatokat nyit a páli buzdítás megvalósításához: „Jaj nekem ugyanis, ha nem hirdetem az evangéliumot!” (1Kor 9,16). Ezeknek az eszközöknek az elterjedésével tehát az igehirdetés felelőssége nemcsak nő, hanem sürgetőbbé válik, motiváltabb és hatékonyabb elkötelezettséget igényel. Ebben a helyzetben a pap, mondhatnánk egy „új történet” kezdetén áll: a modern technológiák minél intenzívebb kapcsolatokat teremtenek, és a digitális világ minél inkább kitágítja határait, ő annál inkább arra hivatott, hogy pasztorális szempontból foglalkozzon velük, és még többet tegyen azért, hogy ezeket az eszközöket az Ige szolgálatába állítsa.

Mindazonáltal a multimédia elterjedt használata, a kommunikációs eszközök széles skálájú „funkciós billentyűi” azt a veszélyt hordozhatják, hogy ezek használata pusztán abból az igényből fakadjon, hogy ott megjelenjünk és az internetet – tévesen – csupán egy elfoglalandó térnek tekintsük. A papoknak azonban tudniuk kell úgy jelen lenni a digitális világban, hogy folytonosan hűek maradnak az evangéliumi üzenethez. Szükséges ez ahhoz, hogy meg tudják valósítani animátori szerepüket a közösségekben, amelyek immár egyre gyakrabban jelennek meg a digitális világ csatornáin keresztül, és úgy hirdessék az evangéliumot, hogy a hagyományos eszközök mellett felhasználják az új generációs audiovizuális eszközöket is (fotó, videó, animáció, blog, honlapok), amelyek a párbeszéd egészen új lehetőségeit jelentik, és hasznos eszközök az evangelizációhoz és a hitoktatáshoz is.

A modern kommunikációs eszközökön keresztül a pap megismertetheti az egyház életét, segíthet a mai embernek, hogy felfedezze Krisztus arcát. Ez akkor valósulhat meg, ha a képzéstől kezdve elsajátítja e technológiák hozzáértő, megfelelő használatát, és alapos teológiai ismeretekkel és az Úrral való folytonos párbeszédben gyökerező, erőteljes papi lelkiséggel ötvözi. A digitális világgal való kapcsolatában a pap megszentelt szívének jobban kell érvényesülnie, mint a médiában való jártasságának. Ez nemcsak lelkipásztori munkájának ad lendületet, hanem lélekkel telíti a világháló folytonos kommunikációs áramlását is.