friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

2009. DECEMBER

XX. század pápái

A XX. századot tekinthetjük az egészségügyi, szociális, tudományos és technikai fejlődés valamint a nemzetközi egységesülés korszakának, ugyanakkor megjelölhetjük a példátlan méretű háborúk, népirtások, diktatúrák születésének és bukásának koraként is. Ebben az évszázadban tulajdonképpen megváltozott az élet minden területe, és az egész emberi társadalom alapvetően átalakult. A változás a katolikus egyházat sem kerülte el. Sorozatunkban a XX. század pápáinak életével és munkásságával szeretnénk bemutatni az egyházban végbemenő átalakulást, melynek hatására a század végére Vatikán régen látott fényében és szellemiségében tündököl.

VI. Pál pápa

(1963 –1978)

XXIII. János pápa a II. Vatikáni Zsinat első ülésszaka után, 1963-ban rákban elhunyt. A konklávé meglehetősen gyorsan, már a második szavazás után, szinte közfelkiáltással Montini bíborost választotta meg új pápának. A döntés nem váltott ki a közvéleményben nagy meglepetést, hiszen öt évvel hamarabb, XII. Piusz halála után már Őt tartották a legalkalmasabb személynek a Szentszék vezetésére, de nem választhatták meg, mert még nem volt bíboros. A konklávé döntését elfogadva VI. Pál nevet vette fel.
Giovanni Montini helyi nemesi család fiaként született Concesióban. 1916-ban kezdte meg papi tanulmányait, és 1920-ban szentelték pappá. A Gregorián Egyetemen, a Római Egyetemen és az Accademia dei Nobili Ecclesiasticin tanult. 1937-től XI. Piusz pápa államtitkárának, Pacelli bíborosnak a helyettese. Mikor Pacelli XII. Piusz néven pápa lett, megerősítette Montinit ebben a pozíciójában, majd mikor az új államtitkár 1944-ben meghalt, és szerepét maga a pápa vette át, Montini továbbra is betöltötte ezt a posztot.