2009. MÁRCIUS

A mi orgonánk

A bontás közben többször feltettük egymásnak a kérdést, hogy egy-egy kiemelt orgonaelemnek vajon mi volt a feladata a működés során. Erre akkor nem, de később, Dunakeszin az új orgona készítésénél tett látogatásunk során kaptunk választ. Többek között itt tudtuk meg, hogy a szélládák az orgonasípok megszólaltatásánál töltenek be fontos szerepet. Ha már az orgona működésénél tartunk, egy gyerekkori emléket szeretnék felidézni. Nekünk, gyerekeknek óriási kitüntetés volt, ha azt a feladatot kaptuk, hogy szülőfalum – Zagyvaszántó – orgonájának fújtatását (levegővel ellátását) az orgona oldalából kiálló pedál segítségével biztosítottuk.
Pénteken – visszatérve a kórusra – már ismerősként köszöntöttük a lebontott elemeket, illetve a még eltávolításra váró orgonarészeket. Hála Istennek, kb. másfél óra alatt sikerült befejeznünk a bontást. Itt jön az a pont, amire már az előzőekben céloztam. Pontosabban, amikor Pisti belefújt a sípba.
Miután végeztünk, Gabi megjegyezte: „Ha Pisti megszólaltatott egy sípot, nehogy már mi ne tegyük ugyanazt!”
Nyomban meg is találta a megfelelő darabokat. Méretre bizony jóval nagyobbak voltak. Miután belefújtunk, harsonaként szólaltak meg, ezzel jelezve és hálát adva a jó Istennek, hogy sikerült a bontás. Nem tettünk kárt semmiben.
Ildikó jelezte, hogy a következő hét keddjén, 10-én látogatást szerveznek Dunakeszire, az „orgonagyárba”.
- Eljössz? - kérdeztem Gabit.
- Várj egy pillanatra, megkérdezem a gyerekeket, nem vagyok-e beosztva dadusnak az ikrekhez.
Gyorsan felhívta a szülőket. A válasz az volt, hogy szerdán kell „szolgálatba” mennie a hármas ikrekhez, Emília, Dani és Noémi örömmel várják. Persze meg kell jegyeznem, és ez itt nem a  reklám helye, Takiéknál már mindegyik gyerkőcnek megvan a maga sípja, azaz támogatják az új orgona elkészítését. Gabinak végül nem sikerült más elfoglaltság miatt eljönnie.
A látogatás során élmény volt látni az új orgona születését. A hozzáértő kezek munkájának köszönhetően napról-napra közelebb jutnak a kész állapothoz. A mesterek készséggel válaszoltak minden kérdésünkre. Az új orgonát teljesen felépítik, majd szétszedik, és elemeire bontva fogják szállítani a templomunkba.
Lám, milyen az élet, tevékeny résztvevője voltam egy orgona megsemmisítésének, és testközelből láthattam egy másik születését, fejlődését.
Ezúton is szeretnénk mindenkit megkérni, hogy lehetőségeikhez mérten anyagilag járuljanak hozzá az új orgona költségeihez. Segítségüket előre is köszönjük.

„Szóljon tehát az orgona, Gyönyörűséges muzsika, Ujjongva énekeljek, / Hogy megváltó Jézusomnak, Drága szép kegyes Uramnak Szerelmében örvendjek. Zengjen, pengjen Vigasságos, buzgóságos hál'adó szó, Nagy az Úr, ezekre méltó.” (egyházi ének Nicolai Fülöp hamburgi lelkész (1556-1608))
Vladár Béla