2010. SZEPTEMBER

Templomunk története

TEMPLOM ALAPÍTÁSA

A kápolna rendbehozatalával, belső berendezésének megteremtésével egyidejűleg tovább folytak az erőfeszítések az új plébánia templom felépítéséért. Végül az egyházközség által összegyűjtött pénzből és a Székesfőváros jelentős hozzájárulásával, a költségek háromnegyed részének biztosításával 350.000 pengőből felépülhetett a Szent Kereszt templom
Az Ecseri út és az Üllői út kereszteződésénél fekvő saroktelken 1929. október 13-án elhelyezték az alapító okiratot az alapkőletétele alkalmával.
Dr. Fábián Gáspár műépítész által tervezett 573 m2 alapterületű új templom 1930-ban el is készült. A 2000 fő befogadására alkalmas épületet 1930. szeptember 14-én Serédi Jusztinián hercegprímás szentelte fel, a templom titulusának: a Szent Kereszt felmagasztalásának ünnepén.
A toronyóra kör alakú számlapjai mindig ugyanazt az időt mutatták, mert óraszerkezetük sohasem volt. A templom két harangját 1930. szeptember 7-én szentelték fel. 1950-ben vette meg az egyházközség az államosításkor felszámolt Széchenyi-hegyi Isteni szeretet lányai zárda orgonáját a templom számára. Az orgonát 1930-ban a pécsi Angster Gyár készítette.

FELÚJÍTÁS

1994-ben a baloldali toronyaljban kolombárium (urnás temetkezési hely) létesült. Az 1996-tól 2005-ig terjedő időszak meghozta a templom teljes felújítását, rekonstrukcióját. A hatalmas munka kivitelezésének lehetőségét az Esztergomi Főegyházmegye, a IX. kerületi Ferencvárosi Önkormányzat összefogása, támogatása, valamint pályázati pénzek elnyerése és nem utolsó sorban a hívek adománya teremtette meg. Sor került a tetőszerkezet, a födém felújítására, 1999-2000 években a külső, feketére kormozódott kőfelületek teljes letisztítására, a központi fűtés beszerelésére, az elektromos berendezések, a korszerű világítás teljes rekonstrukciójára, valamint a szentély falképeinek tisztítására, átfestésére és a templombelső teljes kifestésére. Megvalósult a templom díszkivilágítása is. 2001-ben Konkoly József toronyóra építőmester készítette el az 1930 óta várt toronyórát. Az épület teljes felújítása, korszerűsítése 2005-re, a felszentelés 75. évfordulójára készült el.