DR. GYÖRGY ATTILA: ADVENT

Ebben az egyensúlyát vesztett világban szól hozzánk Keresztelő János, hogy életünk útirányának megváltoztatására bírjon. Igen érdekes körülménye tevékenyéségnek, hogy hallgatóit a pusztába hívja. Nem Jeruzsálemben, nem a bűnös városokban prédikál, hanem a pusztában. Vajon miért teszi ezt? Figyelmeztetni akarja az embereket: Ha Istenhez akartok térni, ha az üdvösség útjára kívántok lépni, akkor sok mindenről le kell mondanotok. A városokban az utak és utcák meghatározzák menetirányunkat. Ezzel szemben a pusztában mindenki utat választhat. Így vélekedhetett Keresztelő János, és ezért is hívta a pusztába hallgatóit.
Azt is tudjuk, hogy a puszta a csend birodalma. Mint ilyen, alkalmas arra, hogy magunkba szálljunk és meghalljuk a csend közegében megszólaló Isten szavát. Gondolj egy koncertre, ahol a karmester felemeli pálcáját. A zenekar és a közönség feszült csendben várakozik. Ugyan ki élvezhetné a muzsikát megfelelő csend nélkül? Ehhez hasonlóan mondhatjuk, hogy Isten szavának elhallgatásunk is egyengeti útját. Szent Ambrus írja: "Az ördög szereti a lármát, Isten szereti a csendet." Csendben születnek a nagy művek, a nagy gondolatok. Csendben növekszik az élet édesanyák testében. Csendben bontják ki az erdők a lombok tengerét.
Teremtsünk hát mi is csendet ebben az adventi időben, hogy Isten igéjének hallgatása nyomán a megismert igazság útján, egyre szaporább léptekkel zarándokoljunk a földi és az örök karácsony felé.