DR. GYÖRGY ATTILA: ADVENT

Egy régi kolostorról szól a történet. A benne lakó szerzetesek száma erősen megfogyatkozott, és buzgóságuk is ellangyosodott. A kényelmes élet lett a jelszavuk, elhanyagolták a közös imádságot, napirenden voltak a viták és veszekedések. A kolostor vezetőjét igen bántotta szerzetestársainak hanyagsága, és egy idős, szent életű rendtársához fordult tanácsért. Mit kellene tennem, hogy a kolostor élete megváltozzék, a lelki élet megújuljon? A rövid és tömör válasz így hangzott: "Mondd meg a szerzeteseknek, hogy közöttük él Jézus." Az apát megfogadta a tanácsot és nem maradt el az eredmény. Ettől kezdve valahányszor összejöttek a közös imádságra, úgy néztek egymásra, mint olyan emberekre, akik hitük és szeretetük által megjelenítik Jézust. Tőle származik ugyanis a mondás: Ahol ketten vagy hárman összejönnek az én nevemben, ott én is jelen vagyok.

1987-ben König bíboros előadást tartott a németországi Köln városában. Mondadójának ezt a címet adta: Európa, merre vezet az utad? Ebben a bíboros felpanaszolja, hogy sajnálatos változások történtek az emberek értékrendjében. A technika fontosabb az erkölcsnél, a gépek az embernél, az anyagi javak a szellemi értékeknél. A fejlődésnek ez az iránya zsákutcába vezeti az emberiséget. Mi hát a teendő? Vajon mit tesz a gépkocsivezető, ha zsákutcába fordul? Mielőbb megáll, és fordít egyet a kormánykeréken. Valami ehhez hasonló feladatra bíztatta Keresztelő János is hallgatóit. Ezt teszi Egyházunk is, amelyet Isten szeretete azzal bízott meg, hogy az emberiség üdvösségén munkálkodjék.