Dr. György Attila: Isten türelme

Erre a figyelmeztetésre nagy szükségünk van, mert történelmünk során mindig jelentkezett egy olyan kísérlet, amely erőszakkal próbálta kitépni emberi életünkből a "romlás virágait". Még a különböző vallások és egyházunk is beleesett ideig-óráig abba a hibába, hogy máglyákkal próbálta elégetni a tévely konkolyát. A vallási türelmetlenség komoly károkat okozott, mert aki az erőszak fegyveréhez nyúl, az valójában nem hisz az igazság és szeretet győzelmében. A kereszténynek küzdenie kell ugyan minen testi-lelki nyomorúság ellen, de semmiképpen sem az erőszak fegyverével. Történelmünk során mindig kudarcot vallottak az úgynevezett komisszárok. Csupán külső kényszerrel nem lehet kitépni a konkolyt egyéni és társadalmi életünkből. Megpróbálták ezt a római birodalomban, az inkvizíció korszakában, a fasiszta és kommunista diktatúrában, vajmi kevés eredménnyel.
Jézus azonban a belső megtérést hangsúlyozza, azt a lelki harcot, amely során kivívjuk az önmagunk feletti győzelmet. Mindez az emberi természet helyes értékeléséből következik. Pascal igaz szavai szerint "az ember se nem angyal, se nem vadállat. Tragédiája abban rejlik, hogy miközben angyalként szeretne viselkedni, vadállatként cselekszik." A XX. század véres háborúi, a koncentrációs táborok, a gázkamrák, a népírtások fájdalmas bizonyítékai ennek a megállapításnak.
   Helytelen lenne azonban úgy értelmeznünk Jézus példabeszédét, hogy le kell mondanunk minden küzdelemről, ami a világban jelentkező gonoszság erői ellen irányul. Igaz, hogy a példabeszédben jelentkező konkoly nem változik át aranyos kalásszá, de egsézen más a helyzet az ember esetében. Jézusunk sokat fáradozott földi életében annak érdekében, hogy a konkoly-embereket kalász-emberekké változtassa. Szerette a bűnösöket és örömét lelte abban, ha szentekké változtathatja őket. Az általa hirdetett evangélium, a felénk áradó isteni szeretet olyan átváltoztató erő, amely számos esetben kieszközli ezt a lelki átváltozást. Isten azért is türelmes, hogy lehetőséget adjon erre az életvitelünket megváltoztató megtérésre.