Dr. György Attila: Merre Magyarország?

Nem szándékom elméleti, tudományos értekezést írni, mivel ilyesmit gyakran olvashatunk újságjainkban. Arra sem vállalkozom, hogy bírói vagy prófétai köntöst öltsek magamra felsőbb megbízatás nélkül. Csak azokhoz szeretnék csatlakozni szerény írásommal, akik szeretetből fakadó aggódással fürkészik népünk jövendőjét és holnapokra vezető ködülte utakat. Sajnos, minden okunk megvan a félelemre. Egy kedves barátom jegyezte meg beszélgetésünk végén: Én még sosem csalódtam a peszimizmusomban. Széchenyi István még azt vallotta: Magyarország nem volt, hanem lesz. Én azt mondom: Magyarország nem lesz, hanem volt. Ilyen és ezekhez hasonló vélemények létrejöttét elszomorító tények indokolják. Mindezek ismeretében hívők és nem hívők közösen éneklik nemzeti imádságunkat, amelyben az Ég Urát kérjük: Hozz reánk víg esztendőt! Nagyon rászorolunk erre a külső segítségre.
  Sokan és sokféleképpen riogatják a közelgő ezredforduló kapuja előtt várakozó emberiséget. Tagadhatatlan, hogy erre mindig találtak okot a riogatók. Az emberiség történelmében mindig is volt annyi sötét szín, hogy feketére festhesse jövendőjét. A levitézlett népek és kultúrák vizsgálata mindenkit meggyőzhet, hogy legtöbbjük pusztulását nem valami külső erőszak, hanem a belső sorvadás okozta. Egyetlen civilizáció sem rendelkezik a megmaradás garanciájával. A sors zivatarja mindig elsodorja azokat a népeket, amelynek elhalnak a gyökerei, szú támadja törzsüket, gyilkos férgek lombkoronájukat. Ha ilyen szempontból viszgáljuk az úgynevezett nyugati civilizáció és benne a magyarság életét, minden okunk megvan a jövőnket féltő aggodalomra. Minden elméleti fejtegetés helyett biológiai megrokkanásunkat egy példával szemléltetném.
  Jó harminc évvel ezelőtt egy Pest megyei nagyközségben vezettem lelkigyakorlatot. A templom zsúfolásig megtelt idősekkel és fiatalokkal. Most, harminc év múltán csaknem kizárólag az idősek töltötték meg a padokat. Az illetékes lelkipásztor azt is elmondta, hogy három évtized során több ezerrel csökkent a lakosság, mert több a temetés, mint a születés. Nyilvánvaló, hogy a temetőbe vezető út sohasem a jövőbe vezet. Közismert igazság, hogy a népek jövője nem az autók, hanem a babakocsik számától függ.