P. Henri Boulad SJ:

A keresztény Isten misztériuma és az iszlám

Vajon milyen módon tudunk beszélni, hogy tudjuk bemutatni a keresztény Istent a muzulmánoknak? Az „Ige” szón keresztül. A Korán is azt mondja, hogy Jézus Isten Igéje, ezt mondja Szent János is, ezt mondjuk mi is. Az Ige az, ami felfedi a bensőt. Márpedig a Koránban is megtaláljuk ezt az elnevezést Krisztussal kapcsolatban, hogy ő Isten Igéje. Az evangélium két kifejezést használ Jézussal kapcsolatban: Isten Igéje vagy Isten Fia. Amikor a muzulmánokkal beszélünk, jobb kerülni a „Fiú” szót. Inkább az „Ige” szót tanácsos használni, mert a „Fiú” testi születésre utal, az „Ige” kifejezés pedig spirituális kiáradást jelöl. Tehát létezik egy ilyen nyitott út. Ezt a gondolatot a szufizmus is magáévá tette, ami az iszlám misztikus változata, amely nagyon messzire jutott ebben az irányban. A misztikus iszlám szerint Isten Igéje, Isten képe az ember, mint az Isten rejtett misztériumának teljes kifejezése. Nem csak, mint egyén, hanem az emberiség teljessége, a teljes, tökéletes ember. Olyannyira, hogy a misztika önmaga mélyén tudatára ébred, hogy Isten és ő egyek. Pontosan úgy, ahogy Szent Jánosnál, amikor Jézus azt mondja: „… az Atya és én egyek vagyunk”. Idézek egy írást a szufi misztika királyától, aki kétségkívül az iszlám legnagyobb misztikusa: „Attól a pillanattól kezdve, hogy ez a misztérium feltárult a szemed előtt, hogy te nem vagy más, mint Allah, tudni fogod, hogy te vagy önmagad célja, hogy nem kell megsemmisülnöd, hogy soha sem szűntél meg létezni. Allah minden attribútuma a te attribútumod. Ezért van megengedve annak, aki elérkezett a valósághoz, hogy azt mondja: én vagyok az igazi isteni, vagyis dicsőség nekem, hogy az én bizonyosságom nagy.” Ez nagyon erős kifejezés. A misztikus az önazonosságát Istennel fedezi fel. És amit ez a misztikus mond, megtaláljuk más muzulmán misztikusoknál is: „Dicsőség nekem, hogy milyen nagy vagyok. Elég vagyok magamnak. Az emberek bennem egy hasonlító lényt látnak. Ha látnának megjelenni engem attribútumaimmal a misztérium királyságában, meghalnának elképedésükben.” Tehát a muzulmán misztikusok érzékelték az isteni másság misztériumát, de akit mi Fiúnak hívunk az számukra az ember, az emberiség. Ez egy út a kölcsönös megértés felé. De rögtön hozzá kell tennem, hogy a szufizmust elítéli a hivatalos iszlám.