P. Henri Boulad SJ:

A keresztény Isten misztériuma és az iszlám

Egy másik érdekes út a teremtett vagy teremtetlen Korán kérdése. Az iszlám racionalistái számára a Korán teremtett, azaz történeti, időbeli, nem örök. A szigorú, ortodox felfogás szerint azonban a Korán az öröktől fogva létező teremtetlen Isten Igéje. Ebben az az állítás rejlik, hogy az örök Isten mellett létezik az ő örök Igéje. Végső soron kicsit ugyanezt mondja a kereszténység is: „Kezdetben volt az Ige, és az Ige Istennél volt, és Isten volt az Ige” (Jn 1,1). Kezdetben Istennél volt, és az Ige testté lett. Alkalmazzuk ezt az iszlámra. Kezdetben volt az Isten és az ő teremtetlen Igéje nála volt, és ez az Ige, amely testté lett Jézusban, könyvvé lett a Koránban. Értik? A Jézusban megtestesült örök Ige egy könyvben megtestesült örök Ige. A muzulmánok ugyanolyan hódolattal vesznek körül egy könyvet, amit Koránnak hívnak, mint a keresztények a megtestesült örök Igét, akit Jézus Krisztusnak hívnak. Íme a különbségek a két vallás között és a lehetséges átjárók egymás megértéséhez. Ennyit a Szentháromság misztériumáról, amelyet még mélyebben is ki lehetne fejteni.
   Térjünk most rá a második szempontra, a megtestesülésre. A megtestesülés, hogy Isten emberré lesz, botrány az iszlám számára. Mégpedig több okból. Az Isten örök, márpedig a megtestesülés időbeli Isten, behatárolva az időben, aki Augustus császár uralkodása alatt születik, Poncius Pilátus idejében meghal, harminchárom évesen. Egy emberi élet. Hogyan akarhatjuk, hogy az örök Isten időbeli Istenné tudjon válni? Történelmi Istenné. Ellentmondás. Második ellentmondás a végtelen Isten. Határok nélkül. A végtelen Isten végessé válik, korlátozottá. Magzat, gyermek, názáreti gyermek, hús-vér férfi, mint önök vagy én, alávetve az emberi körülményeknek. Ellentmondás.