Kerényi Lajos: Őrhelyedet el ne hagyd!

Vigyázzunk a hamis Krisztusokra, akik báránybőrbe öltözve akarják elragadni a bárányokat akár egy szekta irányába (vigyázat! nagy a számuk!), akár az anyagelvűség, az Isten nélküliség irányába. Az ősi, kikristályosodott magyar nemzeti egységet akarják széttöredezni. Mi a magyar haza? A keresztény Magyarország. A magyar lélek legmélyebb gyökereibe ágyazódott be ez a minden viszontagságban állóképessé tevő isteni erő. Archetípus, ősmagatartás-forma ez. Személyek, családok, nemzet számára összefogó erő, értelmezni képesítő lelkület. Ezért nem törtünk össze eddig még soha. Pásztortársai a Jópásztornak, népünk vezetői, papok, püspökök ne herdáljuk el ősi örökségünket. Igen sokan vannak a tévelygő bárányok. Nem látnak tisztán. Menjünk el értük, hívjuk vissza őket a hiteles nyáj közösségébe. Magyar báránykák! Jöjjetek vissza, a keresztény hitet és magyarságotokat évtizedek, sőt évszázadok óta el akarják rabolni. Ne hagyjátok magatokat. Egységben az erő. És nem mindegy, hogy mi az az eszme, ami egységesít. Nekünk magyaroknak van hiteles, bevált örökségünk. Pénzek, jólét ígéretei Isten nélkül, nemzeti öntudat feláldozásával: nem: érik meg. Hirtelen nem tudnám megnevezni a költőt, aki aggódva kiáltja a világba: Nem elég csak emlegetni. Tudni is kell szólni. Szeretni tudni bölcsen a hazát. Szeretni és nem kiárusítani, nem olcsón elkótyavetyélni.

2./ Őrhelyünk a család.
Az a biztos bázis, ahol félelem nélkül bontakozhat férj, feleség, apa, anya, gyerek. A Főpásztor Jézus pásztortársai a szülők. Istenem, de nagy tragédia, ha egyik vagy másik elcsatangol először érzelmileg, aztán fizikailag. Egy férfi a minap arról panaszkodott nekem, hogy szédül, rosszullétek törnek rá. Az orvosok nem tudnak már segíteni. Mikor érdeklődtem családi állapota után, elkeseredve csak ennyit mondott: négy nőtől van négy gyermekem. Akol nélkül kevereg a szerencsétlen, tönkre tesz más aklokat, és bedob az életbe szerencsétlen kis báránykákat. Istenem, mi lesz ezekből jópásztorok nélkül? Magyar népünk büszkesége: Prohászka Ottokár arról elmélkedik egyik művében, hogy Jézusnak egységes szőttes volt a köntöse. Nem volt benne varrás, toldás, foldás és fót. Érdemes elgondolkodni: az én hitem, családom, népem, nemzetem ugyan milyen szőttes? Egységes-e, vagy fótos, rongyos?

Talpra magyar! Mentsük meg a tévelygőket. Ibesen Peer Gynt című műremek mesejátékban Peer, a férj elcsatangol a kis akoltól. Egy életen át bolyong. A Sátán kétségbeesett és tönkretett függője lett. Solveig, a hitves egy életen át hő maradt. Végül egy fény megmenti, odarohan veszte elől, és íme ez az egykor elhagyott otthon. A megöregedett és megvakult Solveig botorkál ki a kis házból imakönyvvel a kezében, mondván: amíg a fiú csatangolt, az anyja egy életen át imádkozott érte.
Hazádnak rendületlenül légy híve ó magyar! Áldjon vagy verjen sors keze, itt élned s halnod kell!