Dr. Kerényi Lajos: Visszaemlékezések

Működésem során, ezt sokszor elmondtam, váratlan helyzetekben tapasztaltam meg a kereszt diadalát. A következő története a közelmúltban játszódott le. A megértéséhez azonban pár évtizedet vissza kell mennünk az időben, a történet a koncepciós perek, egyházüldözés idején kezdődött.
1950-ben vagyunk. Éppen a rendőrségre igyekszem kihallgatásra. Már államosították a szerzetesrendeket, készül az egyházi iskolák államosítása. Az ifjúságot veszély fenyegeti: elszakítják a hit éltető forrásától, meg sem ismerheti azt, veszélybe került az igehirdetés. Az Actio Catholica, melynek elnöke Mihalovits Zsigmond volt, Lénárd Ödön piarista pedig a titkára, tiltakozásra készül. (Az Actio Catholica nálunk 1932-től működött, összefogta a katolikus szervezeteket, pártokon felül állva rendezvényeket szervezett, kivitelezte például az 1938-as Eucharisztikus Világkongresszust, szociális és karitatív tevékenységet folytatott. 1945 után megszervezte a Katolikus Szülők Vallásos Szövetségét, akciókat indított a hitoktatás védelmében. Olyan szervezetei voltak, amelyek a működő demokráciákban a társadalom szövetét alkották, biztosították az állampolgárok közreműködését az állam tevékenységében. Mindezek miatt, legalábbis a Mindszenty József által támogatott formájában, elfogadhatatlan volt a szerveződő kommunista diktatúra számára.) Én a piarista noviciátus után kerültem fel Pestre. Prefektusunk, Albert István egyszer négyünktől megkérdezte: – Vállalnátok-e egy feladatot? Az Actio Catholica tiltakozó levelet fogalmazott meg az egyházi iskolák államosítása ellen. A levelet el kellene juttatni a postaládákba. A feladatot titokban kell elvégezni, és egyáltalán nem veszélytelen, hiszen a hatalom államellenes cselekedetnek minősítheti. – Vállaltuk. Párosan mentünk reverendában, persze nem vettük észre, hogy figyelnek bennünket. Az ÁVO szokása szerint éjszaka érkezett a váci utcai rendházunkba, mi is megismerkedhettünk a „csengőfrász” fogalmával. A lefékező autók zaja, majd az erőszakos dörömbölés, csengetés abban az időszakban az egész országot rettegésben tartotta. Hozzáteszem, 1950-ben kezdődtek a hortobágyi kitelepítések, egész családokat hurcoltak el mindenüktől megfosztva, a társadalom valamennyi rétege képviselve volt, „dolgozó parasztok”, munkások, értelmiség. Vidéken „szabálysértés” címén százezer számra indítottak eljárásokat, de a városon lakók sem érezhették biztonságban magukat. Mi volt a cél? Sokszor anyagi érdek, a lakás, az ingóságok megszerzése, a nagyobb cél pedig a társadalom anyagi, szellemi erejének megtörése. A mezőgazdasági kultúra tönkretételének következményeit tapasztalhatjuk. – Rendfőnökünk, az irodalomtudós, költő Sík Sándor szobájában egész éjjel folyt a kihallgatás, letartóztatással fenyegettek, hogy majd értünk jönnek. A kihallgatás után eltávoztak, de ott hagyták maguk után a bizonytalanságot, a rettegést, azt éreztették, hogy a következő pillanatban bármit megtehetnek. Hol kezdődik a vértanúság? Talán már azzal is, ha az ember tele van félelemmel. Volt okunk rá, hiszen már zajlottak azok az eljárások, melyeket ma koncepciós pereknek nevezünk, sorozatban sújtották az ártatlanokat börtönnel, halálos ítéletekkel. Végül az éjszakai csengetés helyett két hét múlva idézést küldtek, nekünk kellett a Markó utcába bemenni újabb kihallgatásra. Várakoztattak, aztán értünk jöttek a fogdmegek. Belépek a tárgyalóterembe, a kihallgató Olty Vilmos, akiről tudtuk, hogy már több halálos ítéletet hozott, Mindszenty Józsefet is ő ítélte el, borzasztóan féltünk tőle. Ott van Lénárd Ödön is, megbilincselve. A későbbiekben tizenhét és fél évet töltött a kommunisták börtöneiben, utolsóként szabadul. Most Olty fensőbbséges, éles, hetyke stílusban fordul hozzám, amely túl-bizalmaskodó is, mintha joga lenne ahhoz, hogy bármilyen megjegyzést tegyen magánéletre, akármire, hiszen a markában vagyunk. – Ismeri maga ezt az embert? – mutat Lénárd atyára. – Ismerem, rendtársak vagyunk. – Ne fűzzön megjegyzést a válaszaihoz. Csakis arra feleljen, amit kérdezek. Mindent tudunk magukról. – Mindent? – gondoltam. Hiszen a legtöbbet, lelki életünket, ami ezt a kihallgatást is meghaladja, nem ismerheti, az titok marad a számára. Mindenfélét kérdezgetett, szemlátomást megvolt a koncepciója, ahhoz igyekezett adatokat gyűjteni. Végül így fejezte be: – Tanúként hallgattam ki, elmehet, de leülhet hátul is.
Lénárd Ödönt később súlyos börtönbüntetésre ítélte, én azonban ezúttal kimaradtam az ítéletből. Mihalovits Zsigmondnak sikerült külföldre menekülnie, őrá már nem sikerült lesújtani.