Téli rózsák: Árpád-házi Szent Erzsébet

Az Úr 1211. esztendejében nagy a készülődés Wartburg várában. A Magyarországról érkező királylány fogadására készülnek. A nép az utcákon tolong, mindenki látni akarja a kis Erzsébetet, aki Lajos herceg hitveséül van kiszemelve. Még csak négyéves és mindenkit elbűvöl gyermeki kedvességével. Milyen hercig, milyen bájos, mondogatják a wartburgi asszonyok. A vár kapujában várakozik a tízéves Lajos herceg, hogy ott  köszöntse a magyar királylányt. Még sejtelme sincs, hogy mit mondjon neki, hiszen egy kukkot sem tud magyarul. Aggodalma azonban eloszlik, amikor Erzsébet ajkán fölcsendül a német szó. Ha tudsz németül, gondolja magában Lajos, akkor jól megértjük majd egymást.
Vajon Erzsébet hogyan vélekedik új otthonáról? Bizony nem könnyű megszokni egy egészen új környezetet. Nagyon hiányzik édesanyja és gyakran elfogja a honvágy. Fehér arcán feltűnnek a bánat fellegei és nem kis fáradtságba kerül Lajosnak felvidítani a kislányt. Hamarosan szomorú hírek érkeznek Magyarországról. Erzsébet édesanyját, Gertrúd királynét meggyilkolják. Sokáig eltitkolják előle a gyászhírt, mikor mégis megmondják, elájul fájdalmában. A halál azonban Wartburg várába is bekopog. Hirtelen meghal Hermann herceg, majd nemsokára az édesapja is. A sok gyász és szenvedés elől Erzsébet Jézusnál keres és talál menedéket. Ő mondotta: Jöjjetek hozzám mindnyájan, akik elfáradtatok és az élet terhét hordoztátok, én majd fölüdítelek titeket...!
A várba gyakran jönnek vendégek, néha napokig tart az eszem-iszom és a nem éppen ildomos mulatozás. Erzsébet nem vesz részt bennük és inkább a kápolnában Jézussal társalog. Sokan ki is csúfolják vallásossága miatt. Még azzal is megpróbálkoznak a léha udvari emberek, hogy Lajos herceget ellene hangolják. Nem való ez fejedelemnőnek, küldd vissza hazájába!