friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

Téli rózsák: Árpád-házi Szent Erzsébet

Lajos azonban a vár közelében emelkedő hegyre mutat és azt mondja:
- Ha ez a hegy színaranyból lenne, akkor sem adnám érte Erzsébetemet. Bármit is mondjanak egyesek, én szeretem és feleségül veszem.
Hamarosan megtörtént az esküvő és az ifjú párra a boldogság napjai ragyogtak. Isten három gyermekkel ajándékozta meg őket és ez még növelte boldogságukat. Anyai szolgálata mellett Erzsébet nem feledkezett meg kedves szegényeiről sem. Valahányszor kiment a várból, mindig találkozott koldusokkal, akik arcán az elkeseredés árnya sötétlett. Ám ez a sötétség egyszeriben eloszlott, amikor Erzsébet kezéből alamizsnát kaptak. Felkereste a betegeket és angyali türelemmel ápolta őket. Mikor az egyik esztendőben rossz volt a termés és éhínség köszöntött az országra, Erzsébet minden vagyonukat a szegények, az éhezők segítségére fordította. Midőn férje hazatért, gazdasági intézője panaszkodni kezdett Erzsébet pazarlása miatt. Lajos nevetve kérdezte:
- Remélem, a várunk még megvan?! Ha igen, akkor nincs nagyobb baj. Ami pedig Erzsébet jótékonykodását illeti, ennek szívből örülök. Boldog vagyok, hogy Isten ilyen jószívű feleséggel ajándékozott meg.
Ezt szemlélteti egy kedves legenda is. Történt egyszer, hogy Erzsébet különféle élelmiszerrel a szegények látogatására indult. Útközben találkozott férjével, aki megkérdezte, mit visz a köntöse alatt? Erzsébet zavarában ezt válaszolta: rózsákat. Mikor Lajos félrevonta a köntöst, valóban szebbnél szebb rózsákat látott. Ezen méltán elcsodálkozott, mert éppen tél volt és akkor még nem termeltek melegházi rózsákat. Megsejtette, hogy csoda történt és Isten örömét találja felesége jószívűségében.
Hat esztendeig éltek boldog házasságban, amikor szörnyű csapás vetett véget szép életüknek. Lajos fejedelem II.Frigyes német császár oldalán a Szentföldre indult, hogy felszabadítsák a mohamedán megszállók uralma alól. Lajos azonban egy olasz kikötőben megbetegedett és a járvány következtében meghalt. A hír hallatára Erzsébet majd eszét vesztette a fájdalomtól.Vége, vége mindennek! A világ meghalt számomra.