Az árkot ugró legényke

Egyszer azt mondja a szegény juhászember:
-    Édes feleségem, elmegyek a paphoz, íratok vele egy levelet.
-    Jól van – egyezett bele az asszony.
El is ment a juhászember, azt mondja a papnak:
-    Tisztelendő uram, írjon nekem egy levelet. Kérjen nekem abban csizmát, rokolyát, ködmönt, bekecset, hogy legyen nekem mindenem.
Megírta a pap, ahogy a juhász diktálta. Azt mondta a végén:
-    Kinek címezzem a levelet?
-    Egyenesen a Jóisten Őfelségének.
-    Ó, te juhászemberke, hogy tudod te azt elküldeni a Jóistennek?
-    Azon kend ne búsuljon, tudom én annak a módját.
A juhász megköszönte a levélírást, azzal elballagott haza.
Otthon azt mondja a feleségének:
-    Gyere, asszonykám, segíts!
Kinézték a legmagasabb fát, s annak a tetejébe egy nagy hosszú karóval felnyújtották a levelet, hogy a Jóisten meglássa.
Nézte is a Jóisten a levelet, és eszébe jutott, hogy ez a legényke hányszor átugrotta az árkot. Megvárta az éjszakát, aztán álmot bocsátott az ország királyára, parancsot adott neki:
„Menj el holnap ebbe és ebbe az erdőbe vadászni, sok vadat fogsz találni. De találsz még valami mást is, és cselekedj a felebaráti szeretet törvénye szerint.”
Másnap a király már a kaliba közelében vadászott az embereivel. Látták a sok vadat, és odatévedtek a kunyhó közelébe. A hatalmas fa tetején meglátta az egyik vadász a levelet.
-    Felséges királyom, valami levélfélét látok a fa tetején!
Jó céllövő volt a király, megcélozta és lelőtte a levelet. Elolvasta, eltette a táskájába.
-    Most hazamegyünk! – parancsolt a többieknek.
Mikor hazaértek, megraktak egy szekeret mindenféle meleg gúnyával, ennivalóval. Azt mondja a király a kocsisnak:
-    Várd meg az alkonyatot, és hajtsd ezt a két lovat a szekérrel a kaliba mellé, ahol most vadásztunk, aztán hagyd ott mindenestől. Kösd meg a lovakat, gyere vissza!
Úgy is volt.
Hajnalban felébredt a juhászember, s látja, hogy ott van az ajtajuk előtt egy kétlovas szekér tele gúnyával, ennivalóval. Örömében amennyi árok volt, mind átugrotta. Tudta, hogy a Jóisten küldte neki az ajándékot. De még e gyermekeivel is ugráltatta az árkokat, amikor azok jöttek a bárányokkal hazafelé. Így hálálták meg a Jóistennek a jóságát.
Éltek boldogan, míg meg nem haltak.