friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

2008. DECEMBER

Versében a természet nem korlátozódik a földi tájra, az élőlényekre és a növényvilágra. Újplatonista meggyőződése igézetében figyelme kiterjed a természet és a mindenség titkaira, a csillagvilágra; hisz az asztrológiában, a lélekvándorlásban, az álmokban, s élete végén ez az ezoterikus érdeklődés egyre fokozódik. Ezért válik költészetének oly fontos részévé a kozmosz, ezért árasztja el verseit az égre, csillagokra, üstökösökre, légköri viszonyokra utaló képek, hasonlatok sokasága.
Tulajdonképpen egy sor miatt választottam ezt az elégiát mostani számunkba. Játékra hívom az olvasót. Melyik az a sor, amelyik az antik utalásoktól hemzsegő burjánzó disztichonban egyszerű, tömör megállapításával hosszan elgondoltatta a lassacskán idősödő és betegséggel küzdő jegyzetírót? Ez az a sor, mely az anyagtól függő földi létünk örök kétségbeesett küzdelmét az elmúlással, szenvedéssel szemben rezignált bájjal kimondja. Ez a sor teszi elfogadhatóvá, ami hit nélkül elfogadhatatlan. Mert a „mesteri kéz” egy másik világot is biztosít számunkra, ahogyan azt Jézus megígérte. Janus püspök, ezt te is tudtad! De a költő, igen, az ember azért küzd ezzel. (Igen, a huszadik sor.)

Fűzik László