friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

2008. DECEMBER

XX. század pápái

A XX. századot tekinthetjük az egészségügyi, szociális, tudományos és technikai fejlődés, valamint a nemzetközi egységesülés korszakának, ugyanakkor megjelölhetjük a példátlan méretű háborúk, népirtások, diktatúrák születésének és bukásának koraként is. Ebben az évszázadban tulajdonképpen megváltozott az élet minden területe és az egész emberi társadalom alapvetően átalakult. A változás a katolikus egyházat sem kerülte el. Sorozatunkkal, a XX. század pápáinak éltével és munkásságával, szeretnénk bemutatni az egyházban végbemenő átalakulást, melynek hatására a század végére, Vatikán régen látott fényében és szellemiségében tündököl.

XIII. Leó pápa (1878-1903)

1810 márc. 2-án, családi néven Pecci Joakim, született Carpinetóban. Tanulmányait Viterbóban és Rómában végezte. 1832 nov. 13-án a nemesek egyházi akadémiájába (accademia ecclesiastica dei nobili) lépett. Itt annyira magára vonta a figyelmet, hogy Pacca bíboros XVI. Gergely pápa különös figyelmébe ajánlotta, ki 1837 márc. 4-én házi prelátusává nevezte ki.
Mint pápai delegátus rendezte a zilált viszonyokat Beneventben és Perugiában, és a két tartományt a forradalmi elemektől teljesen megtisztította. 1843. márciusában, mint apostoli nunciust Brüsszelbe küldetik, ahol a katolikus iskolák elvilágiasítása ellen folytatott harcot. 1845-ben a pápa váratlanul visszahívta Rómába. I. Lipót belga király a legnagyobb kitüntetésekkel bocsátotta el, a pápának pedig, e sorokat írta: „Kötelességemnek ismerem Pecci érseket Szentséged kegyességébe ajánlani, erre minden tekintetben méltó”. Ugyanezen levélben bíborosi méltóságra is ajánlotta a király.
XVI. Gergely 1846. perugia-i püspökévé nevezte ki. Mielőtt elfoglalta volna a püspöki székét, beutazta a világ legfejlettebb országait. Ekkor érlelődött meg benne elhatározása, hogy egyház számára létkérdés az elszigetelődés megszüntetése a modern világtól való, valamint be kell kapcsolódni az emberek sorsának irányításába. Ezt a meglátását már püspöki székhelyén is kamatoztatta. Kiváló főpásztornak bizonyult; maradandó sikereket ért el a papnevelés, a népmissziók és a szociális munka terén. IX. Pius 1853-ban bíborossá nevezte ki. A Perugiában eltöltött 31 különféle politikai nyugtalanságokkal terhes esztendőt taktikai érzékének és eszességének köszönhetően úgy tudta kitölteni, hogy, legyőzte ellenszenvét az olasz állammal szemben, és a kiegyezés lehetőségeit kereste, úgy hogy az egyház érdekei és értékei ne csorbuljanak.