Bemutatkozás Ügyintézés Miserend Hirdetések
FRISS HÍREK, LELKI ÉLET, PROGRAMOK
KÖZÖSSÉGEK
GONDOLATOK, IMÁK, ELMÉLKEDÉSEK
SZENT KERESZTI ÜZENETEK
 ADOMÁNYOK - ORGONASÍPOK, ADÓ 1%
 URNATEMETŐ
Budapest Külső-Ferencvárosi Szent Kereszt Plébánia
Pesti-Déli Espereskerület
1091 Budapest, Üllői út 145.
Telefon: (06 1) 378-03-56
Fax: (06 1) 378-03-56
E-mail: info@szentkeresztplebania.hu

   SZENT KERESZTI ÜZENETEK

2008. DECEMBER

1877-ben Rómába rendelték, ahol rövid idő alatt oly tekintélyre tett szert, hogy IX: PIusz szept. 21-én camerlengóvá nevezte ki, azaz kamarás-bíborosnak, ami Róma második leghatalmasabb rangja volt, mely hivatal viselője az apostoli szék üresedése alatt legfőbb hatalommal a pápa világi ügyeit rendezi.
1878. február 07-én meghalt IX. Piusz.  A pápaválasztásnál roppant tanácstalanság uralkodott, akkor a Rómában összegyűlt hatvanegy bíboros közt (volt két magyar bíboros is: Simor János hercegprímás és Mihalovich József zágrábi bíboros-érsek). Féltek az olasz kormány beavatkozásától, ezért gyorsan kellett dönteni. Az első szavazásnál annyira megoszlottak a vélemények, hogy nem kevesebb, mint tizenöt jelöltre kapott szavazatot. Végre a harmadik körben, február 28-án Pecci Joachim megkapta a szükséges kétharmados többséget: 44 szavazatot. Az új pápa, mikor a választás végeredményét megtudta, elsápadt, s nem mondott egyebet, mint e szavakat: „Nem vagyok méltó, hogy a terhet, mely vállaimra hárul, viseljem.” Kegyeletből, és XII. Leó iránt érzett elismerése és szeretete jeléül, akinek regnálása alatt papi pályáját is elkezdte, a XIII. Leó nevet vette fel, és lett az egyház 256. pápája. 25 éven keresztül kormányozta a Katolikus Egyházat, amellyel a negyedik leghosszabb ideig uralkodó pápa lett Szent Péter, IX. Piusz , és II. János Pál pápa után.
A Katolikus Egyház, amelynek XIII. Leó az élére lépett egyrészt erősebb, másrészt gyengébb volt, mint előde IX. Piusz idején. Szellemileg a pápaság utoljára talán X. Leó pápa halála előtt állt ilyen magas szinten. A katolikus országokban új szerzetesrendek alakultak, terjedt a hit iránti odaadás, és a világmissziók újra fellendültek, reményt keltő jelek mutatkoztak a lelki élet fejlődésében.
Politikailag azonban a Szentszék Napóleon óta nem volt ilyen gyenge. Európa liberális kormányai rendre egyházellenes rendelkezéseket hoztak, és az 1860-as évek végétől az egyház és az állam szétválasztásának programja a közoktatásra is kiterjedt. Az egyházellenes politikák és nézetek egyre nagyobb tért nyertek. Franciaországban. Németország antiklerikális politikába kezdett, Írország forrongott, a felosztott és megszállt Lengyelországban sem volt nyugodt a helyzet. Ezekben az országokban üldöztetésekkel és egyéb kegyetlenkedésekkel biztosították a katolikus lakosságnak az uralkodóhoz való hűséget. A spanyol és a portugál politikai életet a katolikusok és a liberálisok engesztelhetetlen ellentéte jellemezte. Olaszországban, pedig kiváltképpen bizonytalan volt a helyzet, ugyanis itt még katolikus pártok sem segíthettek a Szentszéknek, hiszen Róma elfoglalása miatt, IX. Piusz arra szólította fel híveit, hogy ne vegyenek részt a politikai életben. Ennek, az lett a következménye, hogy az állam teljesen szabadkőműves befolyás alá került. Így szinte gyűlölettől izzó légkörben kellett megkezdenie XIII. Leónak az uralkodását.
                

 

BEMUTATKOZÁS | ÜGYINTÉZÉS | HITOKTATÁSHIRDETÉSEK
Imádunk téged Krisztus és áldunk téged, mert Szent Kereszted által megváltottad a világot! SZENT KERESZT PLÉBÁNIA