DR. KERÉNYI LAJOS: MICSODA KARÁCSONY...

De nemcsak az öregekkel bánnak el így, hanem a gyerekekkel is. Istenem, de sok családban okoznak bánatot gyerekeiknek a veszekedő vagy már elvált szülők! Hiszen már kihűlt a szív, elszállt a lélek. A szerencsétlen, lelkileg magára hagyott, kirekesztett gyerekek száma pedig egyre növekszik.
Sírok, feljajdulok én, mint piarista hittanár, aki sok tanártársammal egyházi iskolában tanítok. Sajnos itt, édes hazánkban is működik a falanszter! Az állam mindent mechanizál. Az embert is. Aki vagy ami nem illik bele az ő koncepciójába, például most az egyházi iskolák; aki merészel más lenni, mint a tömegember, aki barom módjára vakon engedelmeskedik az istentelen vagy liberális és erkölcstelen államtól elvárt normáknak, annak jaj! Jaj annak, aki mer más lenni!
Madách Imre megrendítő művészettel ír erről Az ember tragédiájában: "Rendetlenül hagytad el műhelyed" - inti az állam őre Michelangelót, aki széklábakat készít. Ő így válaszol:

Soká könyörögtem, hagyják módosítnom,
Engedjék, hogy véssek rá holmi díszt.
Nem engedték. Kívántam változásul
A szék támláját, hasztalan.
Megőrüléshez voltam már közel.
S ott hagytam a kínt, ott a műhelyet.

Michelangelóra vétkéért büntetést szabtak ki: "E rendbontásért szobádba mégy s nem élvezed e szép meleg napot."
Ádám pedig mindezt tapasztalva keservesen felsír: "Ó mennyi szellem, mennyi őserő, s mily egyformára, mily törpére szűrte az állam."
Ezentúl kevesebb pénzt kapsz, mert Te kilógsz a sorból, mert te egyházi iskola növendéke vagy! A hívő ember és vallásos nevelés nem illik bele az ateista, liberális koncepcióba.