friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

XVI. Benedek pápa üzenete a tömegtájékoztatás 44. világnapjára

A digitális világban is meg kell mutatkoznia annak, hogy Isten irántunk való szeretetteljes figyelme, mely Krisztusban nyilvánul meg, nem egy múltbéli dolog, és nem is tudományos elmélet, hanem egészen konkrét és aktuális valóság. A digitális világban végzett pasztorációnak ugyanis meg kell tudni mutatnia korunk emberének, és az eltévedt emberiségnek, hogy „Isten közel van; hogy Krisztusban mindannyian egymáshoz tartozunk” (XVI. Benedek pápa: Beszéd a Római Kúriához 2009 karácsonyán, L’Osservatore Romano, 21-22 dicembre 2009, p. 6).

A digitális eszközök terén jártas Isten emberénél ki tudna jobban olyan pasztorációt kibontakoztatni és megvalósítani, amely élővé és időszerűvé teszi Istent a mai világban, bemutatja a múlt vallási bölcsességét, mint olyan gazdagságot, amelyből meríteni lehet ahhoz, hogy méltón éljük a jelent, és megfelelő módon építsük a jövőt? Aki Istennek szenteltként a média területén dolgozik, annak az a feladata, hogy egyengesse az utat új találkozásokhoz úgy, hogy mindig biztosítja az emberi kapcsolat minőségét, a személy és valódi lelki szükségletei iránti figyelmet; megmutatva a korunk digitális világában élő embereknek azokat a jeleket, melyek szükségesek az Úr felismeréséhez; alkalmat teremtve, hogy ránevelődjenek a várakozásra és a reményre, és közeledjenek Isten Igéjéhez, mely megment és segíti az ember teljes fejlődését. Isten Igéje ily módon egyenes utat tud találni az új digitális teret átszelő utak sűrű kereszteződései között, és meg tudja erősíteni, hogy Istennek joga van jelen lenni minden korban, azért hogy a kommunikáció új formái között Ő előrehaladhasson a városok utcáin, megállhasson a házak és a szívek küszöbén, és elismételje: „Nézd, az ajtóban állok és kopogok. Aki meghallja szavam, és ajtót nyit, bemegyek hozzá, vele eszem, ő meg velem” (Jel 3,20).

Tavalyi üzenetemben arra bátorítottam a kommunikációs folyamatok felelőseit, hogy mozdítsák elő az emberi személy méltósága és értéke iránti tisztelet kultúráját. Ez az egyik út, amelyen az egyház arra hivatott, hogy napjaink „digitális kontinensén” a „kultúra diakóniáját” gyakorolja. Az evangéliummal a kezünkben és szívünkben, meg kell erősítenünk, hogy itt az ideje olyan utak előkészítésének is, amelyek Isten Igéjéhez vezetnek nem elhanyagolva, hogy különleges figyelmet szenteljünk a keresőknek, sőt az evangelizáció első lépéseként gondoskodjunk keresésük ébren tartásáról.