Dr. Kerényi Lajos: A napkeleti bölcsek üzenete

Nemcsak előfutára volt a Messiásnak Keresztelő János személyében, hanem voltak "előjelei" is. A mai ünnep kérdése: a sok jel közül melyekre találtak rá a királyok, a napkeleti bölcsek?
A tekercsekre. Az egyház bizonyos értelemben kinyilatkoztatott vallásnak tekinti a keleti vallásokat is, a buddhizmust, az iszlámot is. Ennek oka, hogy a próféták jövendőléseit, amelyeket papiruszból vagy állati bőrből készült tekercsekre írtak, főként izmaelita kereskedők messze országokba elvitték (elsősorban üzleti célból). A híres tevekaravánok főleg azokba a tartományokba irányultak, amelyekben komoly kultúra virágzott. Így jutott el a megígért és nagyon megigényelt Megváltó híre a három bölcs országaiba is. Ők ezeket tanulmányozták, és komolyan vették.
A csillagok együttállása, ami abban az időben látható volt, igen nagy feltűnést keltett hozzáértőkben. A hagyomány szerint a bölcsek asztrológiával is foglalkoztak. Ez tudomány volt, nem holmi horoszkóp-kultúra. (A középkorban az úgynevezett hét szabad művészet között is szerepel az asztrológia.) Három különböző helyen észlelték a kutatók azt az érdekes csillagállást, amelyből arra következtettek, hogy égi, szellemi erők, amelyek feltétlenül isteni eredetűek, belépnek a természetes erőtérbe, a mi világunkba. Íme, a királyok számára bővült a kör. Már csak a találkozás helye volt kérdéses.
Jelként tűnt fel az egymástól több száz, talán ezer kilométer távolságban élő kutatók előtt ama bizonyos betlehemi csillag. E csillagot a mai csilagászok pontos számítások eredményeként reális valóságnak mondják. E csillagot követve indultak el a bölcsek nagy útjukra, hogy isteni küldöttel találkozzanak.